Разбиха банда незаконни банкери, полицаи им помагали
Разбиха банда незаконни банкери, полицаи им помагали / Sofia Photo Agency

Организирана престъпна група, извършвала незаконна банкова дейност, е била разбита от варненската полиция. Задържани са 19 души, сред които двама полицейски служители, митничар и бизнесмен от морската столица.

Групата действала на територията на Варна и Провадия, съобщи окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров. За прикритие били използвани две заложни къщи – по една в двата града. Раздавани били дори ипотечни кредити, като общата стойност на заемите е над 270 000 лева. Клиенти са били само физически лица. Има данни, че някои от тях са загубили имотите си.

Дейността на незаконните банкери била финансирана от двама варненци. Единият е бизнесмен, собственик на плейбой барове. Другият е митничар, бивш началник смяна в митнически пункт „Автотранспорт”. В дома на единия от двамата е открит незаконно притежаван пистолет, посочи директорът на варненската полиция комисар Димитър Димитров.

Дейността на групата била подпомагана  от двама служители на МВР. Единият е оперативен работник в сектор Борба с организираната престъпност/БОП/-Варна, а другият - в местното Първо РПУ. Двамата изнасяли служебна информация за лица, имоти и автомобили. На някои от претърсваните и в момента 14 адреса са намерени множество документи, съдържащи данни от информационните масиви на МВР.

Групата се занимавала и с незаконно проучване, проследяване и проникване в домове. За тази дейност помагали уличените служители на МВР.

Бандата е била разследвана от средата на февруари. През март станало ясно, че са замесени и полицейски служители. Това наложило включване  в разследването на служители от отдел „Вътрешна сигурност” в МВР, разкри комисар Димитров.

Към момента 19 души са с ограничено право на свободно придвижване. На 9 от тях ще бъде повдигнато обвинение. Само един от задържаните е криминално проявен.