Управителят на "Планекс Холдинг" Пламен Андреев е подал жалба до Административния съд срещу заповед на кмета Кирил Йорданов, с която го принуждават "доброволно" и за своя сметка да демонтира пластиката "Венера от Варна". Това съобщи самият той за Дарик, след като бе потърсен за коментар.
Тази сутрин в ефира на Дарик общинският съветник Красимир Узунов, съпартиец на Пламен Андреев, каза, че Андреев е получил заповед за демонтажа на варненската Венера и като причина за това изтъкна факта, че строителният предприемач не е гласувал в подкрепа на сделката за Логопедичната градина.
Вместо коментар Пламен Андреев изпрати в редакцията на Дарик писмо, подкрепено с цялата налична документация, съпътстваща съдбата на статуята.
В писмото на Пламен Андреев до редакцията на Дарик се казва:
... Венера не е поредната разрешена барака, а произведение на изкуството, и не е прилично да му се съставят актове от отдел „Търговска дейност и туризъм“. Всички наши действия са коректни и законни, а който не си е свършил работата – не е начина девет месеца след това да възлага на „Хидрострой“ да „разрушава незаконен обект“.
Крайно време е да се разбере, че администрацията обслужва гражданите и е длъжна да осигурява нормалния им живот, а не да се изживява като „Властелин на града“.
Не е за подценяване и факта, че това отношение е към един от най-големите работодатели във Варна и областта.
Държа да подчертая, че НИЕ не сме извършили незаконни действия.
А що се отнася до дарителството и за това какво сме давали – за децата, за културата и спорта, за хора в нужда – всеки може да намери следи. Явно сега получаваме „оценката за това“ при „подходящ случай“.
Без значение какво е решението на компетентния съд – другата „присъда“ е вече факт.
Ето я кратката 9-месечна история на Венера от Варна в цифри и факти.
На 14 май миналата година управителят на „Планекс Холдинг” Пламен Андреев депозира писмо в Община Варна, с което изразява желанието си да дари на варненци едно монументално произведение на изкуството послучай 20-годишнината на фирмата. В писмото се посочва, че пластиката е на скулптура Веселин Костадинов и че се нарича „Венера от Варна”. Стойността на дарението – откупуването на творбата, постамента и другите елементи, възлиза на 50 000 лева.
В писмото Андреев моли за разрешение скулптурата да бъде поставена до ФК, на входа на морската градина. „Единственото ни желание е да се гарантира дългосрочно мястото, на което предлагаме да се монтира скулптурата.”, се казва в писмото от 14 май 2010 година.
Писменият отговор от Общината в „Планекс” получават на 21 юли – почти месец преди празникът на Варна. Преди това Пламен Андреев получава многократни уверения както от кмета Кирил Йорданов, така и от заместника му Коста Базитов, че няма никакви пречки Венера да бъде поставена на центъра на града. Писмото, подписано от Базитов, дава карт бланш на дарението след „проведени разговори и експертни консултации”. Единствената промяна е мястото, което Общината отрежда за станалата по-късно скандална Венера, а именно „средната градинска зона на бул. Сливница, пред долната част на хотел Черно море”.
Разрешението е налице, статуята бива монтирана и тържествено открита на 15 август – празника на Варна. Дарителят Пламен Андреев и кметът Кирил Йорданов отрязват лентата и покривалото на Венера се смъква, за да пробуди доста мръсни подсъзнания.
В продължение на месеци скандалите около Венера, наречена от някои Дочка, не стихват. Почти никой не застана на страната на дарителя, но е факт, че не всички намират пластиката за вулгарна.
На 27 април тази година Андреев получава констативен акт от общината, подписан от инж. ВЕНЕРА Николова, главен инспектор в дирекция „Опазване на обществения ред”. В него няма нито дума за художествената стойност на творбата на Веселин Костадинов. Единствената констатация на съименичката на статуята е, че е поставена незаконно.
Следва писмено възражение от Пламен Андреев в законния тридневен срок, което обаче не се приема от общинските служители.
Точно на 4 май, преди дългата гергьовденска почивка, на Пламен Андреев му връчват заповед, подписана от кмета, с която му се нарежда да демонтира незаконната статуя в двуседмичен срок. „ В случай на неизпълнение на разпореждането за доброволно демонтиране, статуята да бъде демонтирана принудително”, се казва в заповедта. Според документа, ако до 20 май Венера не бъде премахната от „Планекс”, работата се възлага на „Хидрострой”, които трябва да демонтират пластиката и да я складират в двора на Художествената галерия. Контролът по тези действия е делегиран на зам.-кмета по сигурността ген. Веселин Петров.
Венера няма да бъде премахната този месец, тъй като Пламен Андреев е подал днес жалба в Административния съд, към която е приложил всички писма, актове и заповеди. Докато юристите се произнесат кой прав и кой крив, със сигурност ще мине време, в което Венера може и да намери спокойствие. А варненските специалисти по изкуствата да преосмислят естетиката си.