Меглена Кунева: България с най-добрите условия при акцизите на горивата
Меглена Кунева: България с най-добрите условия при акцизите на горивата / Sofia Photo Agency, архив

България е получила най-добрите възможни условия за акцизите на горивата, заяви във Варна бившият еврокомисар Меглена Кунева. По думите й те са свързани с максималните преходни периоди, договорени при приемането на евродирективата за акцизите през 2003 г.

Документът определя еднакви ставки във всички страни-членки на Европейския съюз. България е постигнала споразумение временно акцизите за бензина и дизела да са съответно 685 лева за 1000 литра бензин и 615 лева за 1000 литра дизелово гориво.

Преходният период за бензина, който ни разрешава да имаме по-ниска ставка от еднаквата за целия Европейски съюз, изтече на 1 януари 2011 г. и акцизът скочи на 710 лева. При дизела България все още има преходен период, т.е. не е достигнала минималното ниво за Евросъюза. През 2013 г. ставката трябва да е 645 лева за 1000 литра.

По-малко от ¼ от цената на горивото се формира от акциза. Останалите компоненти са цената, на която се внася този продукт, ДДС и други, обясни Кунева. „ЕС не се интересува от тази част. Ние можем да сравним цените и да видим кой е най-евтиният доставчик, но не можем да кажем, че акцизът ще свали или повиши общата цена, така че само благодарение на него да имаме по-добри условия”, допълни тя.