Български учени създават уникални роботи
Български учени създават уникални роботи / netinfo

Български учени участват в разработването на проект за футболни отбори от миниатюрни роботи, съобщи ст. н. с. ІІ-ра степен Роман Захариев от Централната лаборатория по мехатроника и приборостроене към БАН. Проектът се реализира благодарение на съвместната работа с Техническия университет във Виена. Основната цел е да се експериментира с възможностите за управление на група роботи, коментира ученият. Според него подобна дейност би била приложима в атомен реактор например, където няма възможност за пряка човешка намеса.

Последният голям проект, реaлизиран от бълграските учени в стрната, е създаването на най-новия оригинален български робот, посочи Захариев. Той е приложен в завод на фирма за производство на алуминиеви профили. Машната е двуръка, като едната ръка изважда горещата заготовка от пещта, а другата я манипулира. Цената на робота е в порядъка на 100 000 лева. Има много подобни разработки в чужбина, но не в такъв вид. Точно това е причината за интереса към нея, каза още ученият.

В Централата лаборатория по мехатроника и приборостроене работят 68 души, от които 50 % са научни работници, а останалата половина са инженерно-технически екип, който помага в дейността. Финансовите средства в лабораторията идват основно от участието в проекти.

Около 10 български специалисти на възраст между 25 и 27 години, завършили факултета по "Автоматика" на Техническия университет в София, вече са намерили реализация в един от основните действащи центрове в областта на роботиката в света, заяви ръководителят на катедрата по "Автоматизация на непрекъснатите производства" проф. Емил Николов. Това е институтът на Тошио Фокуда. В него се провеждат международни състезания за конструиране на роботи. Миналата година побдител в надпреварата са били българските представители, но тази призът е отишъл при японците.

Разработването на модели на роботи в Техническия университет във Варна събра редица известни учени, преподаватели, студенти и ученици на Деня на роботиката в учебното заведение. Там бяха представени три експоната. Единият представлява умален вариант на поточна линия за производство на часовници. Другите два са малки роботи, програмирани да избягват препятствия. Върху създаването им са работили близо 30 човека в продължение на около две години.