Община Сливен иска да построи собствена сепарираща инсталация, съобщи днес кметът на града Кольо Милев. Специалисти от отдел „Екология" в общинска администрация разясниха новите разпоредби в Закона за управление на отпадъците, които общината трябва да спазва. Стана ясно, че общината е сключила договори с две фирми - едната от които събира разделно събраните боклуци. Тя е разположила в Сливен 234 жълти и 175 зелени контейнера, а общината настоява за още.
Другата фирма два пъти годишно събира изхвърлените използвани батерии и акумулатори. В по-големите магазини, банки, училища има специални кутии за събиране на употребени батерии. „Имайте предвид, че всеки магазин, който продава батерии трябва да събира употребени такива и да ги предава за разделно събиране" - обясни началник отдел „Екология" Красимира Стойчева. Тя уточни, че големите фирми и вериги магазини могат да сключат договори с фирмата за разделно събиране на отпадъците, а тя ще им предостави жълти и зелени чували за различните видове отпадъци.
Промените в закона засягат и събирането на строителни отпадъци. До един куб. метър строителни отпадъци се извозват от общината безплатно след заявка за доставка на контейнер от страна на правещия ремонт гражданин. Ако строителните отпадъци надвишават един кубичен метър, то собственикът трябва да сключи договор с фирма, която да извозва отпадъците.
Общината не се ангажира финансово с разделното събиране на отпадъците, каза заместник-кметът Иван Манчев. Средствата идват от Министерството на околната среда и водите и цели да създаде навици за отделното събиране на боклук.