Главно мюфтийство ще продължи да настоява да се извърши ремонт на джамията „Магбул Ибрахим паша“ в Разград. Това заяви по време на честванията на 400 години от изграждането на мюсюлманския храм главният мюфтия Мустафа Хаджи. В костюм, а не в одеждите на мюсюлмански духовник, той заедно с двама от заместниците си участва в две от събитията в Разград, посветени на юбилея на джамията в центъра на града, която от десетилетия не само не е действаща, но не е отворена за посещения и като паметник на културата.
Честванията започнаха с научен модул, в който бяха изнесени три доклада за архитектурната и историческата ценност на джамията. Свои изследвания представи изследователят на османската архитектура проф. Любомир Миков, д-р Емине Байрактарова от Ислямския институт представи доклада на турския професор Мехмед Ибрахимгюл от Турция, проучвания представи и д-р Анка Стоилова от Ориенталския отдел на Народната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“. Гост и на това, и на второто събитие – изложба от снимки на архитектурни орнаменти от сградата – бе съветникът по социалните въпроси в Посолството на Република Турция в София д-р Улви Ата. Част от честванията е и спектакълът „Наследство“, който ще се играе при вход свободен от 18,00 ч. в зала „Филхармония“, в него участват актьори и танцьори от бившия театър „Назъм Хикмет“.
Между първите две събития от честването главният мюфтия коментира, че местните хора най-често го питали за съдбата на джамията, която и според лекторите в научния форум спешно се нуждае от ремонт. Мустафа Хаджи припомни, че преди няколко години паднаха камъни от минарето на храма, което създаде опасност и за здравето на минувачите. „Мисля, че българската държава трябва да вземе сериозни мерки, за да опази този културен паметник, той е на всички жители на България“ – категоричен бе мюфтията. Той допълни, че мюфтийството многократно е поставяло въпроса с ремонта на разградската джамия пред съответните органи на българската държава и ще продължи за настоява за ремонт с надеждата, че ще се намерят далновидни хора в управлението на държавата, които да предприемат мерки за запазване на паметника.
Мустафа Хаджи разказа, че по време на лекцията си на научния форум проф. Миков съобщил неизвестен и за него исторически факт, че джамията – предшественик на „Ибрахим паша“ е била причината да се основе Разград, преди това населеното място е било село. Това също е достатъчно, за да се обърни по-сериозно внимание на начина, по който се постъпва с нея – допълни Хаджи. „До този момент, като че ли се цели да бъде разрушена, не знам кой го иска и цели, но това е не само неуважение към мюсюлманските храмове, а и историческата памет на българския народ“ – коментира още Хаджи.
На въпрос дали като бъде ремонтирана джамията ще е действаща или само паметник на културата, главният мюфтия отговори, че едното не пречи на другото, както е при джамиите в София и в Шумен, „най-важното обаче е да я запазим да не се разруши“ – категоричен бе Мустафа Хаджи.