Комисия към транспортна болница в Пловдив е отказала без основание да поднови шофьорските книжки на много хора с увреден слух. За това алармира независимият депутат Мария Капон, след получени редица сигнали от потърпевши граждани.Според наредба на транспортното министерство, след изтичането на годността на шофьорската книжка, хората с увреден слух трябва да преминат през областна лекарска комисия, която да вземе решение дали свидетелствата да бъдат подновени. Без да посочват аргументи, пловдивските лекари масово определяли дори шофьори с дългогодишен стаж за „негодни", заяви Мария Капон.
Обявените за неправоспособни водачи били препращани към централната транспортна лекарска комисия в София, пред която имало огромни опашки от чакащи.
Като депутат Мария Капон се ангажира да инициира проверка в Транспортна болница Пловдив от страна на Инспектората към Здравното министерство. Лидерът на ЕНП заяви, че ще настоява и за административни санкции от страна на Министерство на транспорта.
Директорът на Транспортна болница в Пловидив - д-р Пламена Първанова, която е и председател на транспортната комисия в града, отрече решенията за неправоспособност да са масова практика. Всеки случай е обект на индивидуална преценка, допълни още тя.
Средно до 5 глухонеми шофьори минават на месец през транспортната лекарска комисия в Пловдив, каза още д-р Първанова. По думите й, никой не препращан към комисията в София. Но ако не е съгласен с решението на местно ниво, шофьорът е в правото си да отнесе въпроса до централата.
У нас хората с увреден слух са близо 400 хил. Въпреки проблема си, те са доказано добри шофьори, тъй като имат добре развито периферно и централно зрение, чувство за дистанция и са много внимателни зад волана.