Античният театър в Пловдив
Античният театър в Пловдив / ThinkStock/Getty Images
До 1 май всеки, който мисли, че Пловдив трябва да бъде обявен за най-добрия град за живеене, може да даде своя глас в националната класация на Дарик радио - darik.bg.

Пловдив е най-старият жив град в Европа. Градът под тепетата е първият български град, който заслужено спечели приза  Европейска столица на културата през 2019 г. Той се наложи сред най-атрактивните и предпочитани туристически дестинации в Европа. 

С „Тракия икономическа зона"  - един от най-мащабните икономически проекти в страната, Пловдив и регионът се превърнаха в индустриален център на България. До момента инвестициите в зоната са над 1 млрд. евро, разкрити са 15 000 работни места. 

Пловдив е сред градовете с най-дългите в Европа пешеходни улици – 1750 метра. Инфраструктурата на града се модернизира. Непрекъснато се разкриват архитектурните съкровища на Пловдив, а арт кварталът Капана се превърна в притегателно място за пловдивчани и гостите на града. 

В Пловдив се намира и Гребният канал, който е най-бързият в света и най-големият на Балканите. Градът разполага и с многофункционална спортна зала „Колодрума", плувен комплекс с 50-метров басейн, Спортен комплекс за обществено ползване на площ от 8 дка,  десетки фитнеси и площадки за масов спорт на открито.  

Градът под тепетата е истински жив град и през 4-те сезона на годината. Събитията, които се случват между паветата на Капана, Главната и калдъръмените улици към Стария град, безспорно могат да определят Пловдив, като град, в който може да се случва всичко и по всяко време.  

В последните години Пловдив се развива непрекъснато, заяви в интервю за Дарик кметът на Пловдив Иван Тотев. Инвестициите в инфраструктурата и в културата на града са постоянни. Усилията на администрацията за развитието на Стария град ще продължат и през тази година. След като през 2017 г. уникалната къща „Клианти“ в сърцето на архитектурния резерват отвори врати за посетители, сега работата на местната управа ще се съсредоточи върху Небет тепе. 

Квартал „Капана“ и Природонаучният музей са другите проекти, с чиято реализация Пловдив може да се похвали през последните години. След направената мащабна реконструкция, арт кватралът се превърна в притегателно място за пловдивчани и гостите на града, а след направеният ремонт за близо 3 милиона лева, музеят се превърна в един от най-атрактивните и модерните в страна. 

Големите проекти на Пловдив като „Модър-Царевец“, Вторият гребен канал, Голямоконарско шосе и Зоологическата градина към момента са на стендбай, поради ред причини – обжалвания, отчуждителни и административни процедури. Очакванията на местната управа са до края на тази година големите инфраструктурни ремонти в централната градска част да приключат. 
  
2018-та е годината, в която в досегашната история на Пловдив са предвидени най-много средства за култура. Над 100 са събитията в Културния календар на града, вече няма свободни дати за Римския стадион. 

Домакинството на града като Европейска столица на културата е огромен успех, защото това е имиджов проект и води след себе си трансформация, която към момента не е позната за България. Например, спечелването на проекта „Пловдив 2019“ повлия много сериозно върху това да се заинтригува вниманието на ЮНЕСКО с Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол, които вече са включени в индикативния списък на организацията. 

Инвеститорският интерес към града и региона вече се превърна в трайна тенденция и показател за това са последните официални данни, според които Пловдив изпревари София по брой разкрити нови работни места през 2017 година. Очаква се скоро още нови предприятия да отворят врати. 

През 2019 г. като Европейска столица на културата Пловдив очаква над 3 милиона туристи

В класацията на Дарик  участват 27-те областни градове в страната.