Време е да научим за аутизма
Време е да научим за аутизма / netinfo

Днес се отбелязва Световният ден за информираност по въпросите за аутизма.Мотото на кампания тази година е  "Време е да научим за аутизма!" Целта е  да се алармира  относно превръщането на аутизма в глобална здравна криза, да се повиши осведомеността и да се насърчи ранното диагностициране и ранната интервенция, които са от основно значение за успешното развитие на децата с аутистично разстройство.

Този ден също има за цел да почете уникалните таланти и способности на хората с аутизъм, да провокира толерантност и съпричастност и да улесни процесите на приобщаването им в училището и обществото.

 Тази година, благодарение на обединените усилия на родителските организации и подкрепата на бизнеса, България за първи път става част от световната кампания за повишаване информираността за аутизма «Освети в синьо», в рамките на която знакови световни сгради и обекти като Статуята на Христос Спасителя в Бразилия, Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк, Операта в Сидни - Австралия, Сградата на Парламента в Будапеща и мн. др. грейват в синьо, за да привлекат общественото внимание, запалвайки синята лампичка за доброто у всеки у нас!

В рамките на кампанията по повод деня за информираност за аутизма фондация «Фонд за терапии» поставя началото на инициативата «Глъдка въздух за родител на дете с аутизъм», която има за цел да подкрепи родителите на деца с аутистично разтройство, като им подари 2 часа почивка и лично време.

  Сдружение „Равен старт-2008" и Ресурсен център - Габрово организират тържество  за деца с разстройство от аутистичния спектър в детския кът на Тера Мол- Габрово от 14 часа.

 Доброволци от Младежкия съвет по наркотични вещества ще  раздадат  тениски и балони с логото на  Кампанията "Време е да научим за аутизма!". Ще се организира детско парти за децата, посещаващи ЦСРИ- Келер Габрово.