Български и румънски фермери ще изграждат мрежа от двете страни на границата
Български и румънски фермери ще изграждат мрежа от двете страни на границата / Дарик Добрич

Български и румънски аграрни специалисти се събраха в Добрич за втора научна конференция по проекта „Интегрирана система за прецизно и устойчиво управление на рисковете за земеделско производство, характерни за района на Добруджа”. Първата конференция се е състояла в края на август в Констанца.  Водещ партньор по проекта е Изследователски и развоен институт по растителна защита в Букурещ. Останалите партньори са Добруджански земеделски институт – Ген.Тошево, Сдружение на частните производители на зърно и маслодайни растения – Констанца и Добруджански съюз на зърнопроизводителите.

Стартът на проекта е през април миналата година, а дейностите ще продължат до месец октомври 2012г. Той е на обща стойност 1 млн. 380 хил.евро, осигурени от ЕС чрез  Европейския фонд за регионално развитие.

Основната цел на проекта е да създаде интегрирана система за управление на рисковете за земеделското производство. По него вече има изградени две лаборатории – в селскостопанския техникум Кастелу, област Констанца, Румъния и в Професионалната гимназия по земеделие „Тодор Рачински” в Ген.Тошево. Създадени са и два информационни центъра от двете страни на границата – в Констанца и село Лозенец, община Крушари.

Проектът е фокусиран и върху създаването на мрежа от специалисти и фермери, наречена АгРиМаНет. Нейната цел е да поддържа създаването на интегрирана система за управление и да осигури разпространението на знания от изследователските институти. На първо време ще бъде съставена мрежа от 80 фермери и специалисти от България и Румъния, но всеки, който е заинтересован да се запише, може да го направи, уточниха партньорите по проекта.