Учени за пръв път успяха да заснемат как зоопланктон (дребни морски организми) се храни с парченца пластмаса. За записа, получил наградата Atkins CIWEM като филм на годината за околната среда, съобщава сп. "Ню сайънтист".
Режисьорът Верити Уайт е заснел филма под микроскоп, работейки в Плимутската лаборатория по океанология. Учените са пуснали при копеподи (малки ракообразни с дължина от няколко милиметра) миниатюрни топченца (7-30 микрометра в диаметър) от
флуоресцентен полистирол и са наблюдавали какво количество от тях попада в организма на животните.
Учени обявиха човека за "върховен хищник" по суша и море
По принцип представителите на зоопланктона се хранят с водорасли. Движейки крайниците си, те карат водата да им "носи" храната. Животните си избират необходимите им видове с помощта на химически и тактилни рецептори.
Тези рецептори обаче не са попречили на зоопланктона да поглъщат парченца от пластмасата. Снимките на филма са отнели около 3 часа и през цялото време топчетата са влизали и излизали от организма на копеподите.
Световните океани са задръстени от милиони тонове пластмаса
Според наблюденията на биолога Матю Коул, понякога животните отделят пластмасата след няколко часа, но при липсата на достъп до храни този срок може да е и 5-6 дни. Пластмасата пречи на нормалното функциониране на организма, копеподите започват по-бавно да преработват водораслите, което застрашава оцеляването им.
През декември 2014 г. учени изчислиха, че в световния океан има най-малко 5,25 трилиона пластмасови парчета, които тежат около 269 000 тона. В крайбрежните води преобладават големите късове, а в открито море - микрофрагментите. Учените предполагат, че ги раздробяват океанските течения.
Източник: БТА