Снимки на задържания в Шведски води кораб "Вежен" показват как една от котвите е повредена.
Плавателният съд е заподозрян в умишлено скъсване на подводен оптичен кабел между Латвия и остров Готланд.
Не е изключено корабът "Вежен" да е повредил кабела в Балтийско море, но не вярвам това да е направено умишлено, коментира по-рано капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на Параходство "Български Морски Флот".
Швеция задържа български кораб, заподозрян в умишлено скъсване на кабел в Балтийско море
Той също информира, че е имало "изтичане" на едната котва. На морски език това означава, че тя котвата се е повредила и/или се е откачила. Котвите имат стопери, които се поставят когато корабът е в открито море, но при вълнение те могат да се повредят.
"На 25 вечерта корабът "Вежен" е плавал в изключително лошо време - силни ветрове над 25 м/сек, които правят големи вълни. В тъмната част на денонощието не е можело да се извърши оглед на кораба. Рано сутринта екипажът е излязал на палубата и е установил, че лява котва е била "изтекла" и е била влачена по дъното. Възможно е корабът да е причинил това скъсване, но в никакъв случай не допускам, че може да става въпрос за саботаж или друго умишлено действие от страна на нашия екипаж", заяви още кап. Калчев.
Според шведски медии не е ясно кога са настъпили щетите по българския кораб. На предишни снимки и двете котви могат да се видят непокътнати.
Вчерашните щети са описани от латвийския телевизионен оператор LVRTC, който притежава кабела, като сериозни. Инцидентът е станал в рамките на шведската икономическа зона, поради което разследването се води от Швеция.
Шефът на морския флот: Възможно е „Вежен“ да е повредил кабела в Балтийско море, имало е силна буря
Какво се случва в Балтийско море
Шведската прокуратура съобщи, че е започнала предварително разследване по подозрение в "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства и е разпоредила задържането на кораб в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви Матс Люнгквист, старши прокурор в звеното за национална сигурност. Шведската брегова охрана потвърди пред в. "Експресен", че е на място в близост до плавателния съд, който вестникът идентифицира като плаващия под малтийски флаг кораб "Вежен", закотвен близо до пристанището на Карлскрона.
Корабът е навигиран до шведски води, където в момента стои закотвен. Представители на шведските власти се качиха на борда на плаващия под малтийски флаг плавателен съд, шведската полиция, цитирана от Ройтерс.
Българското посолство в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая, съобщиха за БТА от Министерството на външните работи.
„В Министерството на външните работи постъпи информация за инцидент с българския кораб “Вежен”, който е плавал покрай остров Готланд и Латвия, където се предполага, че са нанесени щети по подводна комуникационна инфраструктура“, посочват от министерството.
Кой е на борда и накъде пътува "Вежен"
Екипажът на кораба се състои от 8 български граждани - офицери и 9 на Мианмар, които са изпълнителски състав. Плавателният съд е бил на курс от Русия към Южна Америка, натоварен е с торове. Корабът е сравнително нов - от 2022 година. Негов капитан Антон Атанасов, 41-годишен.
По думите на кап. Калчев българският плавателен съд е попаднал в бурята в 02:45 часа българско време.
Операция на НАТО в района
След предполагаемия саботаж латвийските военноморски сили са осъществили контакт със съюзниците от НАТО, включително Швеция.
"Наясно сме с данните за евентуална пробив на кабел в Балтийско море. Корабите и полетите на НАТО работят заедно с националните ресурси от страните от Балтийско море, за да разследват и, ако е необходимо, да предприемат действия. Засиленото присъствие в Балтийско море дава възможност за бързо и координирано усилие, ако е необходимо", пише пресаташето на шведския флот Джими Адамсон в коментар пред местния сайт Aftonbladet.
Реакциите
Поредният случай на повреждане на кабел в Балтийско море не може да е случайност, заяви германският външен министър Аналена Бербок, цитирана от Ройтерс.
Бербок посочи поредица от инциденти, насочени срещу инфраструктура, като например прекъсване кабели за Джи Пи Ес системи и за наблюдение с дронове. "Има все повече повредени кабели, това не може да бъде случайност", каза тя в Брюксел, където участва в среща с колегите си от ЕС.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня