Русия започна подготовка по изпращане на човек на Луната, обяви „Роскосмос“ в официално изявление.

Компанията обяви търг за проучване на проблемните въпроси при организирането на пилотирани полети до Луната, като след резултатите трябва да бъдат разработени изисквания за космически технологии за организиране на такива мисии, според материалите на държавната корпорация, публикувани на уебсайта за държавни поръчки.

Безос предлага 2 млрд. долара на НАСА в замяна на договор за мисия до Луната

„Целите на изследователската работа: разработване на предложения, препоръки, изисквания за обещаващи технологии, елементи и системи от продукти за ракетни и космически технологии, осигуряване на надеждно изпълнение на пилотирани полети до Луната, работа на космонавтите в окололунната орбита и на повърхността на Луната с оглед на необходимостта от решаване на медико-биологични проблеми“, се казва в документа.

Общата сума на договора е 1,7 милиарда рубли.

За първи път в официалните документи на "Роскосмос" е посочено, че първите пилотирани полети до Луната от ще бъдат извършени с ракета "Ангара" с помощта на малък пилотиран транспортен кораб.

Изследваха защо човешкият мозък е склонен да вижда лица дори върху Луната?

През декември 2020 г. ръководителят на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин заяви във Фейсбук, че е решено да се изостави идеята за полети до Луната на свръхтежка ракета в полза на полети с ракети „Ангара“ на първия етап и едва на втория етап - организиране на полети на свръхтежка ракета, която ще бъде създадена на базата на нови технически решения.

По-рано Рогозин разказа за разработването на малък космически кораб с кодово име „Орел“ за полети до Луната.

Турция планира да изпрати роувър на Луната до 2030 г.

Документът предвижда и разработване на изисквания за малък лунен излитащ и кацащ апарат, предназначен за кацане на астронавтите на лунната повърхност. През август 2020 г. Рогозин съобщи, че кацането би било невъзможно без този комплекс, но неговата разработка не беше включена в никоя програма по това време.
Договорът предвижда и разработването на външен вид на нов скафандър за работа на Луната и създаването на негов експериментален модел, а също и на средства за защита на здравето на астронавтите като нови комплекти за първа помощ, строителен лунен роувър (луноход-строител), "луномобил" (пилотиран нехерметичен луноход), обитаеми и енергийни модули на лунната база и кораб за доставка на стоки до Луната.

Работата по договора е разделена на части. Първите резултати трябва да бъдат представени в края на 2022 г. Като цяло програмата трябва да бъде завършена до средата на ноември 2025 г.

По-рано бе съобщено, че първият руски космонавт ще кацне на Луната през 2030 г.
БГНЕС