Пейтриът
Пейтриът / БГНЕС, архив
Полша сключи най-голямата в историята си сделка за закупуване на оръжие. Варшава подписа споразумение с американската компания "Рейтиън" да й бъдат продадени системи за противоракетна отбрана "Пейтриът" на стойност 4,75 милиарда долара, а самата сделка се сключва в контекста на извършваната от Полша модернизация на въоръжените й сили поради опасенията от Русия, предаде Ройтерс.

Ракетите "Триумф" срещу "Пейтриът" - кой ще надделее?

"Това е изключителен, исторически момент. С това Полша влиза в изцяло нов свят на най-съвременните технологии, въоръжения и средства за отбрана", заяви на церемонията за подписването на споразумението полският президент Анджей Дуда.

Полският президент Анджей Дуда
Полският президент Анджей Дуда БГНЕС

След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и подновената военно-политическа настъпателност на Москва в региона членуващата в НАТО Полша ускори действията си за модернизация на своите въоръжени сили. Две трети от полското въоръжение е от времето на Варшавския договор, отбелязва Ройтерс.

Сделката за ракетите "Пейтриът" носи облекчение на Полша с оглед на отношенията със съюзника от НАТО САЩ, които все още са напрегнати заради полския закон, предвиждащ затвор за всякакви твърдения за полско съучастие в Холокоста. Според САЩ със закона се нарушава свободата на словото. Представители на израелските власти отстояват тезата, че той е равносилен на отричане на Холокоста, обвинение, което Полша отхвърля.

САЩ продават на Румъния ракетни системи "Пейтриът"

Днешната сделка е за общо четири комплекса "Пейтриът", като Варшава преговаря с Вашингтон на втория етап от сделката да закупи още комплекси, както и радар и нискобюджетна ракета-прехващач.

"Очакваме Полша да се придвижи доста бързо до втория етап на сделката. Те изразиха желание да я приключат до края на годината", каза преди подписването в телефонно интервю за Ройтерс Уес Кремър, президент на подразделението на "Рейтиън" "Рейтиън интегрейтед дифенс систъмс".

Споразумението ще позволи на Полша да провежда операции за противовъздушна и противоракетна отбрана заедно със съюзниците от НАТО Холандия, Германия, Испания и Гърция, които вече разполагат с "Пейтриът", заявиха преди това представители на Държавният департамент на САЩ.
 
БТА