Американските власти разрешиха на „Бритиш петролиъм" да продължи за още 24 часа изпитанията за налягането в новата фуния, инсталирана върху проблемния кладенец в Мексиканския залив, предаде Ройтерс, като се позова на адмирал Тад Алън, натоварен от американското правителство да отговаря за операциите по спиране на петролния разлив в залива.
Относно открития в близост до проблемния кладенец теч на петрол и газ, адмиралът уточни, че става дума за изтичане от друг кладенец, предаде Асошиейтед прес. Тад Алън съобщи, че в близост до проблемния кладенец има още два кладенеца. Единият от години вече не се експлоатира, а другият все още не е вкаран в производствената схема.
В Мексиканския залив има около 27 000 изоставени нефтени кладенци и разследване на АП е показало, че те не са проверявани този месец за евентуални течове.
Тези новини идват на фона на съобщението, че „Бритиш петролиъм" обмисля нов вариант, за окончателно предотвратяване на разлива от проблемния кладенец, предаде Франс прес. Операцията прилича много на провалилата се операция през май.
Новото решение се изразява в това да се влее разтвор, съставен от вода и от солидни вещества под ниско налягане в тръба, преминаваща през противовзривния клапан на кладенеца, а после той да бъде "запечатан" с цимент.
Според БП шансовете за успех този път са по-големи, защото петрол от проблемния кладенец вече не изтича, благодарение на новата фуния. Така вкараният разтвор няма да срещне съпротивлението на суровия петрол и газ под налягане.
Решение за началото на операцията може да бъде взето още тази седмица, много по-рано от завършването на първия спомагателен кладенец, който трябва да сложи окончателно край на изтичането на петрола и който ще бъде готов в края на месеца, отбелязва Франс прес.
На фона на това ново решение международната рейтингова агенция Мудис представи най-песимистичния си сценарий за резултатите от петролния разлив в Мексиканския залив, предаде Франс прес. Според агенцията в най-лошия случай разливът ще стане причина за съкращаването на 100 000 работни места в региона, като засегнати ще бъдат щатите Тексас, Луизиана, Алабама, Флорида и Мисисипи. Най-тежко в това отношение ще пострадат Флорида и Луизиана, които са силно зависими от туризма и от риболова, разработването на нефтените находища и от аквакултурите.
Тези песимистични прогнози биха се сбъднали, ако разливът продължи до декември. Ако до тогава продължи и мораториумът на Барак Обама за дълбоководните сондажи, това ще бъде причина и за 7,4 милиарда долара загуби за страната, твърди още Мудис.
Същевременно Бритиш петролиъм сключи споразумение с американския си конкурент Апачи корпорейшън (Apache Corporation) за продажбата на 7 милиарда долара активи в САЩ, Канада и Египет, предадоха световните агенции.
Транзакцията касае всички дейности по производството на петрол и природен газ, терените и инфраструктурата на БП в западната част на Тексас и в Ню Мексико, както и в пустинята в западната част на Египет. В Канада БП преотстъпва дейностите си за разработване и добива на природен газ в западните части на провинциите Алберта и в Британска Колумбия.
Досега БП е похарчила 3,95 милиарда долара за различни разходи във връзка с петролния разлив, в това число и за плащане на обезщетения.
Същевременно ИТАР-ТАСС съобщава, че БП може да плати глоба от 18 милиарда долара на американските власти заради нарушаване на закона за чистота на водата. Агенцията се позовава на телевизия Си Ен Ен.