Във втория ден от четиридневното си посещение в държавата, която е част от Общността на нациите, кралят ще има срещи с предприемачи и младежи в Найроби и ще посети новия музей, посветен на историята на Кения, както и резерват за слонове.
Вчера, в първия ден от визитата му в Кения, крал Чарлз Трети изрече думи, с които осъди колониалните злоупотреби на британците в източноафриканската държава, припомня Франс прес. Монархът обаче не се извини от името на страната си за тях и не поиска прошка, за което настояват някои в Кения.
King Charles III:
— NTV Kenya (@ntvkenya) October 31, 2023
It means a great deal to my wife and myself that, in our Coronation year, our first State Visit to a Commonwealth country should bring us here to Kenya.
Najiskia kama niko nyumbani.#TheRoyalVisit pic.twitter.com/a1kdvNh5nn
Вчера Чарлз Трети постави венец на гроба на Незнайния войн, намиращ се в парк в Найроби, в който през декември 1963 г. беше издигнато знамето на Кения на мястото на знамето на Обединеното кралство. Вечерта Чарлз Трети и съпругата му кралица Камила присъстваха на държавна вечеря, дадена в тяхна чест от кенийския президент.
King Charles III and Queen Camilla arrive at the Commonwealth War Graves at Kariokor Cemetery, lay wreaths in honour of the fallen soldiers
— The Standard Digital (@StandardKenya) November 1, 2023
Pictures by Denish Ochieng#RoyalVisitKenya pic.twitter.com/LjFCRlJto3
"Отвратителни и неоправдани актове на насилие бяха извършени срещу кенийци, докато те водеха една болезнена борба за независимост и суверенитет. И за това не може да има извинение", заяви Чарлз Трети в реч, която произнесе вчера вечерта по време на вечерята.
"Нищо от всичко това не може да промени миналото, но като разглеждаме нашата история честно и открито, ние можем да покажем силата на нашето приятелство днес и правейки това ние можем, надявам се, да продължим да изграждаме една все по-тясна връзка за идните години", допълни той, но без да поиска опрощение.
Президентът на Кения от своя страна приветства "куража и волята на Чарлз Трети да се хвърли светлина върху неудобните истини", което представлява първа стъпка на един напредък, преминаващ отвъд скромните половинчати и двусмислени мерки от последните години".
President Ruto's toast to King Charles III: In Kenya there is a vicious contest for the kingpin position…but this week all contests about kingpins have been suspended because the king himself in is town.#RoyalVisitKenya pic.twitter.com/Gym5Y1vxQW
— The Standard Digital (@StandardKenya) October 31, 2023
Много кенийски организации на бивши ветерани и на правозащитници очакват извинения от страна на британските власти за жестокостите, извършени по време на колониалния период (1895-1963). Британските власти досега са изразили само искрени съжаления за колониалното насилие в Кения.
PICTURES: King Charles III meets and engages delegates at the United Nations Headquarters in Gigiri.
— NTV Kenya (@ntvkenya) November 1, 2023
📸: Dennis Onsongo pic.twitter.com/ouFkVitjtF
През 2013 г. след години на процедури Лондон прие да обезщети над 5000 кенийски жертви на издевателствата, извършени по време на бунта на "Движението Мау мау". По време на това насилие загинаха над 10 000 души в периода 1952-1960 г. След приспадането на съдебните разходи всяка една от 5000-те жертви, избрани да получат обезщетението, прибра по около 2600 лири.