Подобна е историята с климатичните промени - Блеър постигна прекалено малко за активизиране на международните усилия в борбата с глобалното затопляне. Същевременно емисиите на въглероден диоксид във Великобритания се увеличават, а Африка е тази, която най-много ще пострада от последиците на един по-топъл климат, пише изданието.
Според него решаването на проблемите на континента трябва да дойде отвътре, а не отвън. Несъмнено усилията на Блеър се оказаха положителен принос и заветът му заслужава известна степен на истинска гордост. Приемниците на Блеър обаче трябва да признаят, че в момента Африка изживява дълбока промяна и че западняците имат моралното задължение да улеснят този преход, а не да налагат своите решения, посочва всекидневникът.
Повече добро отколкото зло, е равносметката на "Гардиън" за политиката на Блеър към Африка. Нигерия, Уганда, Етиопия, суданският регион Дарфур, Зимбабве и другите африканските области, на които премиерът посвещаваше своето време и енергия след идването си на власт през 1997 г., днес не са в "добра форма" за посещения. Блеър обаче заслужава похвала за това, че насочи международното внимание към континента, който премиерът през 2001 г. нарече с добилите световна известност думи "белег върху съвестта на света", пише "Гардиън". /БТА/