Майкъл Мур срещу здравната система в САЩ
Майкъл Мур срещу здравната система в САЩ / снимки: BGNES

Американският режисьор Майкъл Мур представи на кинофестивала в Кан новата си документална лента "Болният", която критикува остро американската здравна система, предаде ДПА.

Мур спечели Златната палма на същия този фестивал преди три години с документалната си лента "Фаренхайт 9/11", посветена на атентатите от 11 септември 2001 година в САЩ. Сега филмът на Мур не участва в конкурсната програма на фестивала. Въпреки това по време на прожекцията той беше бурно аплодиран от зрителите.

На пресконференцията след прожекцията на лентата Мур каза, че рискува да бъде пратен в затвора или да получи солидна глоба, защото за нуждите на снимките на лентата е отвел в Куба за лечение американски доброволци, разчиствали останките на сградите, рухнали на 11 септември 2001 година.

"Тези хора бяха изоставени от тяхното правителство", каза Мур.

Сега срещу Мур се води разследване дали е нарушил американското търговско ембарго срещу Куба, забраняващо от 45 години на американците да харчат пари в Куба и следователно да гостуват в карибската държава.

Режисьорът заяви, че е невинен и припомни, че разследването срещу него е започнало 10 дни преди откриването на кинофестивала в Кан.

За заснемането на последните епизоди от филма Мур и американските доброволци се отправили към Куба. Първоначално те искали да стигнат до американската военна база в Гуантанамо, защото американските власти твърдели, че на затворниците в затворническия център там, се осигуряват много добри здравни грижи от големи специалисти. Някои от тези затворници са свързани с терористичната мрежа „Ал Кайда”, отговорна за атентатите от 11 септември, припомня ДПА.

С течение на времето обаче Мур си дал сметка, че е много рисковано да се опитва да навлезе заедно с доброволците във водите на американската военна база. Тогава той и водената от него група се насочили към Куба.

Вярва, че американците ще си кажат, след като изгледат филма, че терористите от „Ал Кайда” в затвора в Гуантанамо получават по-добри здравни грижи от хората, страдали и умрели в атентатите от 11 септември, каза Мур на пресконференция. Той допълни, че това обаче не е единственото послание на документалната му лента. В нея Мур прави съпоставка между несъвършенствата на американската здравна система и канадската, или с френското и британското здравеопазване.

Във филма режисьорът твърди, че 50 милиона души в САЩ са изключени от американската здравна система, защото не могат да платят здравните си осигуровки. Филмът му съдържа и шокиращ пример, в който мъж с два отрязани пръста е поставен пред дилемата за избере кой от двата да му бъде пришит отново, защото здравната му застраховка не покривала операция и на двата пръста.

Критици на Мур обаче твърдят, че той тенденциозно критикува само американската здравна система, а не представя и несъвършенствата на здравните системи на другите държави, с които я сравнява, отбелязва Франс прес.