8 декември - празникът на студентите
8 декември - празникът на студентите / снимкa: Sofia Photo Agency

Вече десетилетия наред 8 декември - Студентският празник се отбелязва от поколения български студенти. И така е от далечни времена. Счита се, че студентският химн Gaudeamus igitur е използван още през 13 век, а авторите му са неизвестни. Съвременният текст е написан от скитащия немски поет К. В. Киндлебен през 1781 г., а за мелодия е използвана по-рано създадена песен от Я. Г. Гюнтер.

Днешният ден е празник на младостта, на тези млади хора, които винаги са най-будната част от обществото не само в българската история.

За пръв път студентският празник 8 декември се отбелязва у нас през 1902 г., като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г.

Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември. В продължение на годините се чества от студентите в цялата страна като студентски празник. На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите обявява 8 декември за неучебен ден и за празник на българските студенти.

От 24.00 ч. днес до 05.00 ч. утре по автобусните линии "280" и "94" в София ще се движат по два автобуса с интервал от 30 минути. Това съобщиха от Столичната компания за градски транспорт. Допълнителните коли са осигурени във връзка с празника на студентите.

Днес ще бъде връчена и наградата "Студент на годината". Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев ще участва в церемонията по награждаването. Събитието е от 19.00 часа в Централния военен клуб.

От Министерството на вътрешните работи съобщиха, че до вторник ще има засилено полицейско присъствие и контрол по пътищата към заведения и хотели, където ще се празнува студентският празник. Служителите на реда ще проверяват шофьорите дали са пили алкохол, за превишаване на разрешените скорости и ползването на предпазни колани.

От МВР съветват автомобилът да е напълно подготвен за зимни условия - с подходящи за сезона гуми, изправни светлини, чистачки, отопление. За пътуване в планината са нужни вериги за сняг и буксирно въже. Резервоарът трябва да е зареден с повече гориво от обичайното, защото не е изключен престой в колони при влошаване на времето, както се очаква днес. За да се шофира по правилата, трябва да се спре с пиенето поне осем часа преди сядането зад волана.