Слънчев лъч разкри, че картина в Лувъра е нарисувана от Никола Пусен
Слънчев лъч разкри, че картина в Лувъра е нарисувана от Никола Пусен / снимка: БГНЕС, архив

Слънчев лъч върху потъмнялото с времето изображение на картина в колекцията на Лувъра позволи да бъде установено, че става въпрос за творба от френския художник Никола Пусен (1594 - 1665), съобщи Франс прес.

Платното, което датира от първите години от кариерата на художника в Рим, изобразява Венера, която се е изтегнала почти чисто гола върху драперия, докато Марс, който също е в оскъдно облекло, но носи каска на главата, я милва по брадичката. Богинята прави знак с ръцете си, че той е рогоносец, без Марс да забелязва това, а наблизо е Адонис, придружен от кучетата си.

Експертът и куратор в музея Пиер Розенберг констатира, че картината е нарисувана от Пусен. В брошура на Лувъра Розенберг пояснява, че платното "Марс и Венера" е било в колекцията на Луи XIV. То дълго време било приписвано на Пусен, преди да бъде решено, че не става дума за негова картина.

"1914 г. е била фатална за картината", разказва Розенберг. Тогава двама от най-видните експерти в творчеството на Пусен - Ото Граутоф и Валтер Фридландер, отказват да му я припишат. Смята се, че става въпрос за имитация. Това виждане остава непроменено през целия 20 век. През 2009 г. Розенберг също отказва да я припише на Пусен.

Сред основните причини за тези заключения на експертите е фактът, че на платното е изобразена още една каска на Марс, която лежи в нозете на богинята. Как Пусен, който бил толкова придирчив към точното претворяване на подобни теми, е можел да допусне тази неточност, се питаха експерти.

Картината е съхранявана в складовете на Лувъра и рядко била изваждана оттам, за да замести творба от Пусен, която е предоставена за изложба. "Когато веднъж платното бе включено в подобна експозиция, го изследвахме внимателно и заключихме, че покритата с дебел кафеникав слой лак творба е от Пусен", е написал Розенберг.

По негово настояване картината "Марс и Венера" била изследвана в лаборатория на Центъра за проучвания и реставрация на музеите във Франция и реставрирана в ателиетата на Лувъра.

Източник: БТА