Малкият флоренски човек е тризомичен, а не отделен вид
Малкият флоренски човек е тризомичен, а не отделен вид / снимка: БГНЕС, архив

Ново изследване на останките от Флоренския човек (Homo floresiensis), открити в пещера на индонезийски остров, разкрива белези на монголизъм, предаде АФП. Този факт оспорва теорията, според която той е представител на отделен вид човекоподобно.

Въпреки че този човек, обозначен като „LB1”, е живял преди поне 15 000 години, сравнение на анатомичните му белези с тези на по-стари човекоподобни, между които Homo erectus и Австралопитека, накара доста палеонтолози да заключат, че са попаднали на нов вид. Тази теория обаче е доста оспорвана.

Най-новите изследвания установиха грешки в първоначалните изчисления на обема на черепната кутия на „LB1” и на ръста му. Според новите изчисления черепът на Флоренския човек е с вместимост 430 милилитра, или с 16% повече в сравнение с предишните изчисления. Тази разлика е важна, защото прави мозъка му съизмерим с този на съвременните хора с установен Синдром на Даун (тризомия 21), които обитават същия регион, смятат авторите на изследването, публикувано в Comptes rendus, издание на Американската академия на науките.

Ръстът на Флоренския човек, първоначално изчислен на около метър, също бил коригиран на 1,26. Той съответства на ръста хора с по-къси тибии (голям пищял), типични при хора, диагностицирани с тризомия 21 (Синдром на Даун), уточняват учените.

В хода на изследването е била констатирана и краниофациална асиметрия, също характерна хора с тризомия 21. „Колкото и необичайни да са анатомичните белези на Флоренския човек, „те все пак не са уникални и толкова редки, че да се заключи от това, че става въпрос за отделен вид човекоподобен”, категорични са авторите на изследването.

Според съществуващите досега описания Флоренският човек има ненормално малка глава спрямо тялото му и мозък с размер колкото на шимпанзе, отбелязва БТА.

Понякога наричани „Хобити”, като героите от „Властелинът на пръстените” на Толкин, техният произход и анатомия продължава да предизвикват разногласия в научната общост. Японски учени, изследвали с 3D скенер черепа му, например смятат, че Флоренският човек е губещият се наследник на Homo erectus, който прогресивно се смалявал в течение на генерациите, за да адаптира нуждите си към оскъдния ресурс за преживяване.