1482 г. излиза първо печатно издание на свещената еврейска книга Тора (Петокнижието). Още в древността тази част на Библията е разделена на пет книги, откъдето идва и названието й.
Петокнижието представлява една цялост, чието съдържание е маркирано от две значителни събития: сътворението на света, човешкия род и избрания народ (Битие) и подготовката за влизане в Ханаан (Обетованата земя) (в края на Второзаконие). През този период стават централните събития в древната еврейска история: евреите бягат от египетско робство, Господ избира своя народ и му обещава свещената земя, Мойсей сключва съюз с Яхве, оформя се законът на евреите, евреите пътуват през пустинята.
Съществува хипотеза, която се опитва да изтълкува нееднородността на текста на Петокнижието. Тя разграничава четири предания или документа, които се преплитат. Тази хипотеза е най-популярна и до голяма степен спомага за по-доброто разбиране както на текста на Петокнижието, така и на възникването му. Според тази хипотеза: Най-старо е йеховистичното предание (или документ). Наречено е така поради честото срещане на името на Господа като Яхве (Йехова) в някои текстове. Редактирано е в Юдея по време на цар Соломон като реакция срещу внасяне на египетски мъдрости и срещу подражаване на ханаанския култ. Яхве е считан за всеобщ бог - господар на природата и историята, който иска чрез Юдея да властва над всички народи.
Елохистичното предание (или документ) е оформено преди падането на Самария (721 пр.н.е.) в северното еврейско царство. То придава голямо значение на Йосиф, праотеца на северните еврейски племена. Посочва много места и събития по тези земи. За събитията в южното царство следва йеховистичното предание. Вече се съзира и пророчески дух: предупреждава се за опасност от показно почитане на Бога.
Преданието на девтерономиста е предание (документ), което преобладава във Второзаконие. Пренесено е след падането на северното царство от свещеници, дошли оттам в Йерусалимския храм. Редактирано е до 5 в. пр.н.е.. Изтъква равенството на всички Израилови синове, единството на култа, на място за почитане на Бога и призовава да се избягват езическите светилища на съседните ханаански племена и на други народи.
Всяка синагога трябва да има поне една Тора, за да се чете по нея седмична глава в понеделник, четвъртък и събота по време на сутрешна молитва.
1579 г. е подписана Утрехтската уния. С документа се поставят основните на новата държава Нидерландия. Унията е подписана като резултат от Нидерландската революция, която първоначално избухва под формата на въстание, прераснало в националноосвободителна война.
През 16 в. страната се намира под властта на испанските Хабсбурги. Испанският крал Филип II прави опит да изкорени протестантството в нидерландските провинции, което предизвиква съпротивата на населението.През август 1566 г. - избухва народно антикатолическо въстание, потушено от испанската армия на херцог Алба. Постепенно борбата приема формата на партизанска война на гьозите (прозвище на фламандските патриоти, участвали в Нидерландската революция, дадено им от испанските аристократи. Най-популярни са горските гьози и морските гьози. От бази в британски пристанища те организират нападения срещу испански кораби) начело с Вилхелм Орански. През 1572 г. гьозите превземат градовете Брил и Виантен; започва ново въстание в северните провинции. През септември 1576 г. избухва въстание и в южните провинции, в Брюксел. Създадени са революционни органи на властта. През 1579 г. представители на аристокрацията сключват с испанците Араската уния и признават испанския монарх.
В отговор северните провинции се обединяват чрез Утрехтската уния и създават новата държава Съединени провинции (Холандия, по името на най-голямата от тях). През 1581 г. новата държава Съединени провинции провъзгласява независимостта си. В периода 1583-1585 г. холандските войски, оглавявани от Мориц Орански, нанасят поражение на испанците. През 1609 г. е подписано 12-годишно примирие, с което Испания признава република Съединени провинции.
1849 г. Елизабет Блекуел се дипломира в Медицинския колеж в Дженива и става първата съвременна жена-лекар в САЩ и Великобритания. Родена в семейството на собственик на захарна рафинерия тя от малка получава добро образование. По-късно Елизабет Блекуел започва да се самообразова като чете медицинска литература и през 1847 г. успява да постъпи в колежа в Дженива.
Първоначално е отбягвана от състуденти и професори. Не е допускана до лекции. Постоянно среща укор и отхвърляне. Местните хора я мислят за луда и неморална заради желанието й да стане лекар. Тя се съсредоточава единствено върху образованието си и завършва като отличник на курса. По време на дипломирането, деканът я поздравява за постиженията, но изразява и съмненията си дали би допуснал други кандидатки, защото това внася дискомфорт за учебното заведение.
След завършването си Блекуел заминава за Англия, а оттам за Париж, където постъпва в курс за акушерки. През 1850 г. се връща в Лондон и работи известно време в болница, после отива в Ню Йорк. Там през 1853 г. основава малък диспансер, преобразуван през 1857 г. в Нюйоркска амбулатория за бедни жени и деца. През 1858-1859 г. прави обиколка във Великобритания, като изнася лекции и става първата жена, включена в Британския медицински регистър. През 1868 г. основава Женски медицински колеж към Нюйоркската амбулатория, който функционира до 1899-а.
През 1869 г. Елизабет Блекуел окончателно се премества в Англия, където установява успешна частна практика и преподава гинекология в Лондонското медицинско училище за жени. Оттегля се от преподавателското място през 1907 г., умира три години по-късно.
1950 г. Ерусалим е провъзгласен за столица на новосъздадената държава Израел. Съгласно конституцията на държавата Израел, Йерусалим е нейната единна и неделима столица. Повечето държави членки на ООН смятат за столица на Израел Тел Авив и затова техните посолства са в този град.
Първите данни за съществуването на Йерусалим се отнасят към средата на 2 хил. пр.н.е. Влиза в състава на много древни и средновековни държави.
От 1920 до 1947 г. е административен център на Палестина (под британски мандат). По решение на ООН през 1947 г. е отделен като самостоятелна административна единица. В резултат на Арабско-израелската война (1948-1949 г.) градът е разделен между Израел (западна част) и Йордания (източна част). През 1950 г. правителството на Израел обявява западната част на Йерусалим за столица на страната, а през 1967 г. анексира и източната част на града.
1997 г. Мадлин Олбрайт става първата жена, заела поста Държавен секретар на САЩ. Олбрайт (с рождено име Мария Яна Корбелова) заема поста при президента Бил Клинтън от 1997 г. до 2001 г.
Мадлин Олбрайт произхожда от семейство на чешки евреи приели католицизма. Родена в Прага, още като малка получава прозвището „Мадленка”, както я наричала баба й. През 1939 г. семейството на Мадлен напуска протектората Бохемия и Моравия и се установява в Лондон. След края на Втората световна война, семейството се връща в Чехословакия, където Йозеф Кербел отново постъпва на дипломатическа служба -посланик на Чехословакия в Югославия на Тито. След като властта в Чехословакия е завзета от комунистическата партия, Йозеф Кербел отново бяга със семейството си от страната, емигрирайки в САЩ, където преподава в Университета в Денвър.
Олбрайт е професор в Джорджтаунския университет и ръководител на програмата „Жени в международните събития”, в който изнася лекции по външнополитически въпроси.
В България:
1904 г. е приет е Закон за университета, който преобразува Висшето училище в София в Български университет Братя Евлоги и Христо Георгиеви от Карлово (дн. Софийски университет „Св. Климент Охридски”). Година по-рано в правилника на Висшето училище са застъпени едни от най-важните принципи в българското образование - вътрешната автономия и свободата на учението.
През 1880 г. Министерството на просвещението на току-що възстановената българска държава внася в Народното събрание проект за Основен закон за училищата, чиято идея е да се създаде българско висше училище, което да приема завършилите обучението си в реалните и класическите гимназии. Едва през 1887 г. е издадена наредба от министъра на просвещението Тодор Иванчов за откриване на педагогически клас към Първа мъжка гимназия в София. Във временния правилник е предвидено функционирането само на историко-филологическо отделение.
На заседанието си от 8 декември 1888 г., отчитайки доброто начало на Висшия педагогически курс, Народното събрание взема решение и приема закон за преобразуването му във Висше училище. На 29 януари 1889 г. в присъствието на Иван Шишманов, представител на Министерство на просвещението, е избран първият ректор на висшето училище - Александър Теодоров-Балан. През 1904 г. е преименуван на университет.
1928 г. проф. Михаил Арнаудов издига кандидатурата на драматурга Иван Грозев за Нобелова награда за литература през 1929 г. Той е български поет, драматург, литературен критик, общественик, теософ, масон.
Първите му стихотворения излизат през 1896 г. в сп. „Българска сбирка”. До смъртта си работи като гимназиален учител в София, като два пъти е уволняван. Любопитен факт е, че той дава първите литературни насърчения на Йордан Йовков. Освен това е близък съидейник на Пейо Яворов, Теодор Траянов и Николай Райнов.

1 час
Хаос в Истанбул: Половината автобуси спират заради стачка
Общо 3041 автобуса от системата на градския транспорт в Истанбул няма да обслужват пътници ...
1 час
Ремонт на фуги на мост променя движението по магистрала „Марица“
Организацията на движение в участъка между 65-и км и 72-ри км от автомагистрала "Марица" на ...
9 часа
Израелската армия е допуснала 100 камиона с хуманитарна помощ в ивицата Газа
Израелската армия съобщи, че е позволила 100 камиона с хуманитарна помощ да влязат в ...
10 часа
Джордже Симион поиска от КС на Румъния да анулира резултатите от президентските избори
Джордже Симион е поискал от Конституционния съд на Румъния да анулира резултатите ...
10 часа
Нетаняху: Лидерът на „Хамас“ Мохамед Синуар най-вероятно е бил убит
Израел вероятно е убил лидера на „Хамас“ Мохамед Синуар, каза днес израелският премиер ...
10 часа
Нов рекорд: Цената на биткойна достигна равнище от почти 110 000 долара
Биткойнът, най-търгуваната криптовалута, счупи нов ценови рекорд днес, достигайки ...
11 часа
Администрацията на Тръмп прие новия „Еър Форс 1“ като подарък от Катар
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е приела спорния подарък – ...
11 часа
За да избяга: Наркобарон нареди на хората си да взривят стените на затвор в Словения
Четирима мъже бяха арестувани, след като словенската полиция осуети план на заподозрян ...
11 часа
МОН: За поредна година доказахме, че се справяме с организацията на изпита по БЕЛ
В организационно отношение Министерство на образованието и науката за поредна година ...
11 часа
Задържаха двама иманяри край Хераклея Синтика
Двама иманяри с металотърсачи са задържани в района на планина Кожух в района на античния ...
12 часа
В осем петрички села започна подписка заради постоянен проблем с електрозахранването
В осем села от община Петрич се събира подписка с искане за трайно разрешаване на проблема ...
12 часа
ЕП откри процедурата за свалянето на имунитета на Никола Минчев
Европейският парламент откри днес процедурата по искането на властите в Белгия за ...
12 часа
Ограничено остава движението по пътя Михалково - Кричим
Остава ограничено движението път III-866 Михалково – Кричим при 79-и км, съобщиха от Агенция ...
13 часа
Торнадо, бури и градушки: Предупреждения за опасно време във Великобритания
Предупреждения за торнадо, проливни дъждове, бури и градушки във Великобритания. Експерти ...
13 часа
В навечерието на 24 май: Росен Желязков на аудиенция при папа Лъв XIV
Министър-председателят Росен Желязков ще посети Ватикана и Рим на 22 и 23 май 2025 г., в ...
14 часа
Специален подарък за 1 юни: БДЖ пуска атракционен парен влак
От Български държавни железници (БДЖ) организират атракционно ретро пътуване по повод ...
14 часа
Установиха собственика на изгубените вещи в Сливен
Полицаи от участък "Надежда" са установили собственика на изгубените вещи в Сливен, ...
15 часа
За любовта няма граници: Топли чувства между паун и заек в зоопарка в Бургас (ВИДЕО)
За любовта граници няма в зоопарка в Бургас.
На видео се вижда как между паун и заек ...
15 часа
Безопасни празници в София: Полицията затяга контрола за абитуриентските балове и 24 май
Столичната дирекция на вътрешните работи (ОДМВР-София) и дванадесетте районни управления ...
15 часа
Ясен Русев и Георги Илиев пак влизат в битката за кметове на „Искър“ и „Слатина“
Ясен Русев и Георги Илиев, доскорошни кметове на столичните райони “Искър” и “Слатина”, ...
15 часа
Окръжният съд в Кюстендил: Чифте баня е собственост на общината
Окръжният съд в Кюстендил признава за установено в отношенията между страните – Община ...
16 часа
Рюте: Ново нападение от Путин ще има опустошителен отговор
Знаем, че Русия произвежда боеприпаси в количества, невиждани през последните десетилетия, ...
16 часа
Руската ПВО е свалила три дрона, летящи към Москва
Кметът на Москва Сергей Собянин днес заяви, че силите за противовъздушна отбрана са ...
16 часа
Удобно за шофьорите: Нов начин за плащане на паркирането в „зелена зона“ в Стара Загора
Нова възможност за заплащане на временния престой на превозните средства в режим за ...
16 часа
Премиерът Желязков: Очакваме положителен конвергентен доклад
Очакваме положителен (конвергентен) доклад, но докато не излезе доклада всичко е въпрос ...
16 часа
Бургас ще строи археологически парк, иска земя от държавата
Община Бургас ще поиска от държавата да ѝ бъде предоставен терен за изграждането на ...
16 часа
Люпчо Георгиевски от Битоля очаква присъда
Бившият премиер на Република (Северна) Македония Любчо Георгиевски се яви пред Основния ...
16 часа
Георги Господинов е удостоен с международна литературна награда
Международната литературна награда „Виленица“ за 2025 година беше присъдена на българския ...
16 часа
Мечка нападна пчелин край шуменско село (ВИДЕО)
Мечка нападна пчелин край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са ...
16 часа
Жечо Станков: България няма да бъде принудена да изключва въглищните си централи през зимата
България няма да бъде принудена да изключва въглищните електроцентрали или топлофикациите, ...
16 часа
Осъдиха румънец за трафик на мигранти в София
Софийската районна прокуратура постигна осъдителна присъда срещу румънски гражданин, ...
16 часа
Восъчна кралска грация: Кейт Мидълтън с нова фигура в лондонския музей „Мадам Тюсо“ (ВИДЕО)
Музеят „Мадам Тюсо“ в Лондон представи в сряда нова восъчна фигура на принцеса Кейт ...
16 часа
Над 23 млн. лв. за изграждане и ремонт на детски градини, училища и студентски общежития
Правителството осигури 23 223 768 лева за изграждане и реконструкция на детски ясли, детски ...
16 часа
Полша обвини Русия в подозрителни маневри край ключов кабел към Швеция
Кораб от така наречения руски „сенчест флот“, обект на западни санкции, е извършил ...
16 часа
Евродепутати призоваха за замразяване на всички средства за Унгария
Евродепутати призоваха Европейската комисията да замрази всички средства, предназначени ...
16 часа
Намушкаха мъж в София
Намушката 64-годишен мъж в столичния квартал „Надежда“, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
17 часа
Делян Пеевски прие кмета на Горна Оряховица
Лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски се срещна с кмета на Горна Оряховица ...
17 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
17 часа
АЕЦ „Козлодуй“ получи дерогация за доставки от Русия
Министерският съвет разреши на днешното си заседание да бъде предоставена дерогация ...