Експертите са обезпокоени, че при бързо топене на снега ще има опасност от ерозия и свлачища. Заради тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат
застрашително да пълзят към населените места. Това каза доц. Николай Добрев от секция „Геоложки опасности и рискове” към Геологическия институт при БАН.
Всички регистрирани свлачища се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към МРРБ с клонове във Варна, Плевен и Перник. Но не всички свлачища обаче са регистрирани - със сигурност има много селища, за които се знае, че има проблеми със свлачища, поради което е полезно да се наблюдават признаци за свлачищни активизации, като разширения на пукнатини по къщи или по пътната настилка, отбеляза доц. Николай Добрев.
Свлачищата се активизират основно пролетта - април-май и през есента - ноември, когато водите са най-високи, напомнят учените. Последното мащабно активизиране на свлачища е от 1996-1997 г. като най-тежка беше ситуацията по Северното Черноморие.
Учените са притеснени от факта, че последната актуализация на картата със свлачищата в страната е от 2006 г. В редица държави, например Турция или Италия, подновяването на данните се прави непрекъснато. Според данни на „Геозащита”
Плевен само в район, наблюдаван от фирмата - 11 области, всяка година се появяват между пет и двадесет нови свлачища.
Имахме кореспонденция с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), но за съжаление не се стигна до резултат. Нещо повече, ние бяхме започнали да работим върху карти на свлачищата в стохиляден мащаб по области и успяхме да направим карти за десет области, след което финансирането на тази дейност спря, разказа доц. Добрев. От министерството пък МРРБ обясниха, че за тази година за такава дейност средства не са предвидени.
В момента страната разполага с картата на свлачищата в мащаб 1:500 000, в която могат да се видят районите с най-голяма концентрация на свлачищата. Тя е изготвена по поръчка на МРРБ от 1999 г. и е актуализирана през 2006 г. с включени около 1 100 свлачища. При по-детайлното проучване на свлачищата е необходимо довършването на картите в мащаб 1:100 000, обясни доц. Николай Добрев. Той отбеляза, че в сегашната карта са описани само свлачищата в урбанизираните територии и отчасти по пътната и железопътната мрежа на България, но не са правени разчети при евентуално активизиране на свлачищата животът на колко души би бил застрашен.
Близо 200 са опасните свлачища
Преди няколко години е съставена Национална програма за борба със свлачищата и по нея за 172 свлачища учените са посочили, че са с най-висок риск за населението. Най-невралгичните райони са разположени основно по северната част на Черноморското крайбрежие, Дунавското крайбрежие, Източните Родопи, някои котловини в Западна България. Свлачища обаче практически има по цялата страната, но не всички са обхванати, каза доц. Николай Добрев.
Грижата за свлачищата е на МРРБ - там е и най-подробната информация. Всяко новопроявено или активизирано свлачище се регистрира от съответното геозащитно дружество и се представя информация за него в МРРБ. Те са в ангажиментите и на Гражданска защита.
По Закона за устройство на територията министерството извършва консултантски услуги в помощ на общини, областни управители и ведомства, и мониторинг на свлачищата чрез режимни изследвания, осъществяван от трите поделения на „Геозащита”, обясни Виолина Василева, експерт от МРРБ. До началото на март всяка година държавните дружества подготвят и представят доклад до министерството за състоянието на свлачищата (резултат от извършените режимни изследвания от предходната година), екземпляр от който се предава и в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Броят на наблюдаваните свлачища зависи от бюджета на министерството.
За тази година за превантивни геозащитни дейности са предвидени 450 000 лева при средно през предходните години около 700 000 лева. Система за предупреждения от активизиране на свлачище няма. Разчита се на подавана информация от органите на местното самоуправление към МРРБ и съответните геозащитни дружества. Общините пък са задължени да се грижат за вече укрепените свлачища, предадени им за стопанисване.
Според доц. Николай Добрев има разнобой в данните за свлачищата, регистрирани от учените и от Гражданска защита. Причината е, че Гражданска защита регистрират свлачищата, където вече са станали. Гражданска защита не прави предварителна оценка на потенциалните места за възникване на свлачища, а само регистрира станалото.
През последните години все повече се изостря проблемът с експертността при оценката на свлачищната опасност - върху проблемите със свлачищата работят какви ли не „специалисти”, некомпетентни в тази област, каза доц. Николай Добрев. Той напомни, че с тази проблематика се занимават инженер-геолозите.
Наблюдението на свлачищните райони
По данни на управителя на „Геозащита”-Варна Йордан Йорданов фирмата наблюдава областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен. На тази територия има 265 свлачищни райони, от които на 77 са направени укрепителни дейности. От всички свлачища, наблюдавани от „Геозащита”-Варна, активните към началото на минала година са били 28. „Геозащита”-Варна разполага с информация за свлачищата само в населените места, курортните комплекси и в зоните със статут на вилни зони. Не се наблюдават евентуални свлачища в горски фонд или край пътищата.
Според Йорданов заради навлизането във влажен период е възможно частично или катастрофално свличане на земни маси в някои от свлачищните райони. Например в района на Варна - Трифон Зарезан, е активно свлачище, по което не е правено нищо и то е от типа свлачища в движение, каза Йорданов. Такива свлачища има в района на Галата в близост до кварталите.
В последните години на свлачищата покрай основните пътища са били направени укрепителни дейности и по-мащабните свлачища се водят от геозащита като условно стабилизирани, отбеляза Йорданов. Според него проблем би възникнал не само от
активизирало се свлачище, но и заради някои от противоабразионните съоръжения по бреговете, които имат промени в конструкцията или бетонна част, заради въздействието на водата. Техният гаранционен срок е между осем и десет години. Тези съоръжения са сторени през 90-те години и такива има в района на Варна.
За това съоръжение има подготвен проект за ремонт. Стари и неподдържани съоръжения има и по Южното Черноморие. Те са сторени през 80-те години.
„Геозащита”-Плевен наблюдава най-много регистрирани свлачища - 1003, които са разположение в 11 области в Дунавския регион - от Видин до Силистра и от Дунав до Балкана, каза управителят на фирмата Тинко Пеев. При последната редакция на картата на свлачищата на България през 2006 г. в този район е имало над 700. По думите му ограниченията в бюджета налагат специалистите да правят мониторинг само на няколко от най-активните свлачищни зони. В района, наблюдаван от плевенската геозащита, най-опасните свлачища, които периодично се активизират са 636. Най-много от тези опасни свлачища са по Дунавското крайбрежие.
Особено активни са свлачищните процеси, които биха нанесли големи поражения, в района на село Сливата, Орсоя (община Лом), Лом, селата Горно Линево, Станево, Горни Цибър, районът на Оряхово, селата Долни и Горни Вадин.
Стабилизираните свлачища са 143, което е едва 15 на сто, каза Тинко Пеев. Според него опасност след затоплянето ще има, ако дойде висока вълна на река Дунав, което ще доведе до ерозия на брега и активизиране на свлачищата. Ако снегът започне бавно да се топи, тогава ще има и повишаване на нивото на подземните води, което би активизирало някои от по-дълбоките свлачища. При бързо топене на снега ще се появи силен повърхностен оток и отново ще има опасност от ерозия и свлачища, обясни Тинко Пеев.
Управителят на „Геозащита”-Перник Стоянка Карадинкова каза, че фирмата наблюдава 404 свлачищата в 11 области от Южна и Югозападна България. От наблюдаваните свлачища най-опасните - периодично активизиращите се, са 17. Те са съсредоточени в региона на Родопите, Смолян, Доспат, Симитли, където има изключително активно свлачище в квартал „Ораново” на града. По данни на Карадинкова има проблем в наблюдаваните от фирмата свлачищни територии, заради откраднати или унищожени репери, които показват движението на земните маси.
При топенето на снега се очаква да бъдат най-засегнати в района свлачищата, които са без изградени укрепителни съоръжения, както и тези в участъци с голяма снежна покривка, каза Карадинкова.
Парите
По данни на МРРБ освен средствата по линия на оперативна програма „Регионално развитие” пари за борба със свлачища са вложени и по линия на два държавни инвестиционни заема на обща стойност 40 млн. евро. Единият е заем от 25 млн. евро от Европейската инвестиционна банка, а другият - от 15 млн. евро от банката на Съвета на Европа, каза Йорданка Стоянова, директор на Дирекция „Европейски инфраструктурни проекти" в регионалното министерство. С тези пари до края на 2009 г. са укрепени зони в района по поречието на река Дунав от Видин до Силистра и свлачища на север от Варна. По Дунавското крайбрежие са укрепени седем зони, а по Черноморието - 11 обекта. (БТА)
8 минути
Песков: Асма Асад не иска развод, Башар Асад може да напуска Москва
Кремъл определи като неверни съобщенията в турски медии, че родената във Великобритания ...
9 минути
Четири деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско
Деца пострадаха при катастрофа в Кърджалийско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
17 минути
Заловиха шофьор с 3 промила алкохол
Заловиха 42-годишен шофьор с 3 промила алкохол в село Осен, община Криводол, съобщиха ...
18 минути
Украйна обвинява руски генерал в умишленото прицелване на екип на Ройтерс при ракетен удар
Службата за сигурност на Украйна обвини руски генерал, че умишлено се е прицелил в екип ...
25 минути
Русия обяви, че е превзела ново селище в Източна Украйна
Русия заяви днес, че нейните сили са превзели още едно село в Източна Украйна, на около ...
ohnamama.bg
Пийте вода така и няма да бъдете дехидратирани по време на бременността
Една от най-простите стъпки, които можете да предприемете, за да сте сигурни, че имате здравословна бременност, ...
28 минути
Мъж заплаши 71-годишната си майка с убийство в Трън
49-годишен мъж заплаши 71-годишната си майка с убийство в Трън, съобщиха от полицията.
На ...
29 минути
Китай предостави информация за разследването на прекъснатите кабели в Балтийско море
Китай е предоставил нова информация и документи за съвместното разследване на два ...
32 минути
Крин Антонеску ще бъде кандидатът за президент на Румъния на коалиционното проевропейско управление
Крин Антонеску ще бъде кандидатът за президент на Румъния, подкрепен от три проевропейски ...
37 минути
Морска мина изплува край Истанбул (ВИДЕО)
Морска мина е открита да плава край турското черноморско крайбрежие североизточно ...
45 минути
13-годишно дете пострада при катастрофа в Ловешко
13-годишно дете пострада при катастрофа в Ловешко, съобщиха от полицията.
На 22 декември ...
51 минути
Иззеха контрабандни сребърни накити за над 168 000 лв. на „Капитан Андреево“ (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха 21 кг контрабандни сребърни бижутерийни изделия на „Капитан Андреево“, съобщиха ...
59 минути
Контейнеровоз се преобърна край Истанбул, има ранен (ВИДЕО)
Един човек е бил ранен при преобръщане на контейнеровоза “AMNAH”, плаващ под флага на ...
1 час
Митничари задържаха 23 тона фалшиви шампоани и препарати
При проверка на товарен автомобил в района на ГКПП Дунав мост 2 Видин - Калафат митническите ...
1 час
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката Владимир ...
1 час
СОС избра временно изпълняващ длъжността кмет на район „Искър“
Столичният общински съвет (СОС) избра на свое извънредно заседание Александър Цветанов ...
1 час
Двама пострадали пешеходци след удар на кола в Благоевградско
Двама пострадали пешеходци след удар на кола в Благоевградско, съобщиха от полицията.
На ...
1 час
Премиерът Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект
Споразумението с Украйна във всичките си аспекти не буди никакви притеснения, освен ...
1 час
Силно земетресение разлюля Куба
Земетресение с магнитуд 5,9 разтърси Куба вечерта на 22 декември, съобщи Европейско-средиземноморският ...
1 час
Руска делегация пристигна в Техеран за среща с президента Масуд Пезешкиан
Вицепремиерите на Русия Виталий Савелев и Алексей Оверчук пристигнаха на работно ...
1 час
Товарен влак дерайлира край гара Батановци (ВИДЕО)
Товарен влак дерайлира в 9:20 часа тази сутрин в района на гара Батановци.
Заради инцидента ...
1 час
Маскиран мъж извади оръжие и ограби бензиностанция
Маскиран мъж извади оръжие и ограби бензиностанция, съобщиха от полицията.
Кражбата ...
1 час
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ, между нас има ценностен разлом
В свое писмо до Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) лидерът на "ДПС-Ново ...
1 час
Мъж е в болница след удар в ресторант в Силистра
Задържаха 52-годишен мъж удари 72-годишен мъж в ресторант в Силистра, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
Кран удари работник на депо за неопасни отпадъци, настанен е в болница
Кран удари работник на 66 години на депо за неопасни отпадъци, настанен е в болница.
Пострадалият ...
1 час
Панама отхвърли заплахите на Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския канал
Панама отхвърли заплахите на Доналд Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския ...
1 час
„Епизод 366“ в „Темата на NOVA“
Година на кризи, стихии и обрати – 2024-а остава в историята със събития и лица, които ...
2 часа
75-годишен мъж удари с тъп предмет баба по главата, тя е с комоцио
75-годишен мъж удари с тъп предмет 80-годишна баба по главата, тя е с комоцио, съобщиха ...
2 часа
85-годишен мъж блъсна и изпрати в болница 81-годишната си съпруга
Задържаха 85-годишен мъж за домашно насилие в Старо село, община Тутракан, съобщиха ...
2 часа
Украйна съобщи, че е свалила 47 руски дрона, а 25 са пропуснали целите си
Украинските военновъздушни сили обявиха днес, че са свалили 47 от общо 72 руски дрона, ...
2 часа
Какво ни пожелава Фики за Новата 2025 година
„За Новата 2025 година ви пожелавам много здраве, щастие, късмет и нека има много уют ...
2 часа
Син преби майка си в Старозагорско
Син преби майка си в Старозагорско, съобщиха от полицията.
На 21 декември след получен ...
2 часа
Подгответе се за по-дълги опашки и по-бавни проверки на летищата по време на празниците
Всички летища, включително и Летище София, очакват значително повече пътници по време ...
2 часа
Марк Рюте: Критиките на Зеленски срещу Шолц са несправедливи
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви в интервю, че според него критиката на ...
2 часа
Почетният японски император Акихито празнува днес 91-ия си рожден ден
Обичаният бивш император на Япония Акихито днес отбеляза 91 години, посвещавайки времето ...
2 часа
Откраднаха 5000 лв. от апартамент в Попово
Откраднаха 5000 лв. от жилище в Попово, съобщиха от полциията.
Кражбата е извършена ...
2 часа
16-годишно момиче пострада при катастрофа на АМ „Тракия“
16-годишно момиче пострада при катастрофа на АМ „Тракия“, съобщиха от полицията.
На ...
2 часа
Десетки делфини умират в Черно море заради петролния разлив от авариралите руски танкери (ВИДЕО)
Делфини умират в Черно море заради нефт, разлят след като два руски танкера претърпяха ...
2 часа
Мъж намери мъртви двете си кобили
Мъж намери мъртви двете си кобили в Старозагорско, съобщиха от полицията.
На 21 декември ...
2 часа
Рецидивист заплаши с убийство 16-годишния си син
Криминално проявен и осъждан мъж заплаши с убийство 16-годишния си син в Разград, съобщиха ...
2 часа
Южнокорейските военни съобщават за 1100 убити или ранени севернокорейски войници във войната с Украйна
Над 1000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали за ...