/ БГНЕС
С 58 гласа "за", 57 "против" и 36 въздържали се парламентът отхвърли предложението на БСП за спиране на издаването на разрешения на болници за осъществяване на лечебна дейност до утвърждаване на Националната здравна карта на България.
 
Ще преструктурират проблемните болници, за да ги спасят от фалит

Георги Йорданов от левицата, който е един от вносителите, обясни, че това проекторешение цели да се въведе малко ред в хаоса на здравната система. Той обясни, че в момента липсва основният нормативен документ, който определя къде трябва да има здравно заведение и какво да бъде то, и министърът на здравеопазването няма мотив да разреши или да откаже разкриването на болница.
 
Всички молби за издаване на разрешения за болница са в региони, където има свръхлегла, и когато здравната карта стане факт, ще се наложи "да се режат легла", посочи той. Освен това Йорданов отбеляза, че болницата може да получи разрешение за дейности, но не може да сключи договор с НЗОК през тази година.
 
Здравната карта въвежда лимит за боледуване

Колегата му Илиян Тимчев коментира, че днес започваме дебата дали искаме общинско здравеопазване или ще абдикираме от него. Да събудим от летаргичния сън Министерството на здравеопазването и да предложи новата здравна карта, това е основната цел, посочи той.
 
Националната здравна карта ще бъде готова до 3 месеца, обеща Ананиев

Председателят на парламентарната комисия по здравеопазването Даниела Дариткова от ГЕРБ посочи, че социалистите искат да се забрани издаването на разрешителни от министъра на здравеопазването, което предложение е противоконституционно и нарушава правото на стопанска инициатива.
 
Тя обясни, че се работи по новата Национална здравна карта и тя ще бъде утвърдена от Министерския съвет, не от Народното събрание. Според нея предложението на БСП не гарантира еднаквия достъп до здравеопазване на българските граждани.
БТА