Обвинения към Петър Москов, реформата му има парични, не здравни цели
Обвинения към Петър Москов, реформата му има парични, не здравни цели / снимка: БГНЕС, архив
Обвинения към Петър Москов, реформата му има парични цели, не здравни
83031
Обвинения към Петър Москов, реформата му има парични цели, не здравни
  • Обвинения към Петър Москов, реформата му има парични цели, не здравни

Здравният министър д-р Петър Москов реформира здравната ни система под натиска на министър-председателя Бойко Борисов, както и на финансовия министър Владислав Горанов. Целта е по чисто административен път да се намалят разходите за здравеопазване, затова и нашата реформа има парични цели, а не здравни. Коментарът направи в ефира на Дарик председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

В допълнение д-р Николай Болтаджиев от управителния съвет на Сдружението на частните болници, посочи, че националната здравна карта, която предстои да бъде въведена в България, ще ограничи възможността на пациентите да се лекуват там, където поискат.

Според Болтаджиев не е далеч моментът, в който ще се върнем във времето, когато пациентите ще си носят в болниците храната, вилиците, лъжиците, че дори и печката, с която да се стоплят.

Депутатите приеха „Реформата Москов" с десетки корекции

„Доктор Москов е поставен в ситуация под натиска на министър-председателя и министъра на финансите да ограничи разходите за здравеопазване. Най-лесният начин, очевидно, и може би единственият възможен в момента за него е по чисто административен път да елиминира една трета от лечебните заведения, като ги извади от договорите със здравната каса. Та, нашата реформа следва фискални цели, тя има парични цели, а не здравни”, коментира д-р Стойчо Кацаров.

„Здравната карта пък е едно от най-лошите неща, които могат да се случат на здравната ни система. Тя води до регионализация на здравеопазването на първо място, а на второ - ограничава конкуренцията между доставчиците. Независимо дали те са болнични или извънболнични, това касае всички лечебни заведения. Това обаче се отразява крайно неблагоприятно върху пациентите, тъй като ограничава от една страна достъпа им, а от друга страна - нарушената конкурентна среда води до спад в качеството на медицинската помощ, от което също потърпевши са пациентите”, посочи той.

Москов обещава: Българинът вече няма да търси онколечение в чужбина

„Представете си, че пациентите от провинцията ще трябва да се лекуват там, където са. Здравната карта абсолютно ограничава възможността пациент да отиде някъде, а това още повече е подсилено от новия Закон за бюджета на НЗОК, където също и парите отиват по райони. Така че виждаме едно връщане на районирането на здравеопазването, както беше едно време. Резултатът според мен ще е същият”, добави д-р Николай Болтаджиев.

„Цялата карта и всичко, което в момента се прави, ми напомня как ще се върнем в годините, когато пациентите си носеха и храна, и вилици, и лъжици, и печица, за да се стоплят в болницата. Достъпът на пациента ще бъде изключително затруднен, а същевременно няма и да е безвъзмезден”, заяви той.