На общините няма да се преотстъпва вече данък общ доход. Това предвиждат промените в Закона за общинските бюджети, който парламентът прие окончателно. Досега те получаваха 25% от събраните средства от данъка върху личните доходи на гражданите, живеещи в съответните общини.
Компенсирането на този приход ще става с държавна субсидия. Опозицията остро се противопостави на това решение и го определи като крачка назад от финансовата децентрализация.
Приходите в общинските бюджети ще са местните данъци и такси, чиито размер ще определят общинските съвети.
Местните власти ще получават безлихвени заеми от централния бюджет за финансиране на разходите по одобрените проекти и програми на ЕС. В това число те ще получават и начисления данък добавена стойност по проектите на програма САПАРД.
От държавния бюджет общините ще получават обща, а не допълваща субсидия за допълване на делегираните от държавата дейности. При временен недостиг на средства те ще имат право на безлихвени заеми от бюджета. Според управляващите с промените Законът за общинските бюджети няма да противопостави общините на бедни и богати, защото ще се поставени пред равни условия. Народното събрание гласува и няколко текста от Закона за акцизите и данъчните складове, депутатите отмениха акциза на кафето.