- Новите програми предлагат по-лесна структура за учители и родители
Как се пише автобиография - това ще изучават децата в първия гимназиален етап (VII-X клас). Това съобщиха експертите от Министерството на образованието по време на общественото обсъждане на програмите по български език и литература и история и цивилизации за шести и осми клас, което се проведе днес в Сливен.
От ведомството уточниха, че от седми до десети клас учениците ще трябва да усвоят как да правят резюме на научен текст, резюме на медиен текст, автобиография, a във втория гимназиален етап - конспект на научен текст, реферат, мотивационно писмо и библиография.
България има нужда от дългосрочна политика за образованието
Програмите, по които ще учат учениците, са резултат от обобщението на много споделени мнения през годините, категорични са експертите от просветното министерство. Те посочват, че с новите програми се предлага много по-лесна структура за учители, родители и автори на учебници.
Като акценти експертите изтъкват, че в новите учебни програми има повече часове и повече тежест в съдържанието както за българската литература, така и за българския език.
Издатели настояват за отлагане на въвеждането на новите учебници
Предмет на дискусията в Сливен, където от Министерството представиха програмите днес, е било и увеличаването на часовете по история в десети клас, което било посрещнато с одобрение от събралите се учители.
Сред обсъжданите теми е и балансираният брой произведения в програмите и степента, в която текстовете по литература отговарят на интелектуалното развитие на учениците в различните класове, посочват още от ведомството. Каквото и да пише в програмите и учебниците, преподавателят е този, който превежда езика на учебниците пред своите ученици, посочва зам.-министъра на образованието Диян Стаматов.