/ БГНЕС
Народното събрание на България изразява дълбока тревога от развитието на кризата в Република Македония. Нахлуването в сградата на парламента и физическата атака срещу народни представители заслужават най-остро осъждане.
 
Това се казва в декларация на 44-ото Народно събрание по отношение на напрежението в Република Македония. Документът беше гласуван в пленарната зала днес и подкрепен единодушно от всички парламентарни групи.
 
Размириците в Македония предизвикаха бурни реакции у нас

Според българския парламент агресията към народни представители е недопустимо посегателство върху институцията парламент и върху демокрацията, насилието не може да бъде средство за разрешаване на политически спорове.
 
Сблъсъци в македонския парламент (ВИДЕО)

"Надяваме се, че президентът на Република Македония и водещите политически сили ще предприемат действия за успокояване на напрежението и връщане в полето на политиката. Вярваме, че разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната. Призоваваме към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които биха могли да ескалират до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона", се посочва в декларацията.
 
Румен Радев изрази безпокойство от напрежението в Македония

Българският парламент изразява подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония.
 
В рамките на предстоящото председателство на Съвета на ЕС България ще работи за ускоряване на процеса на присъединяването на държавите от Западните Балкани към ЕС с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа, се посочва още в декларацията.

В същото време тази сутрин на оперативно съвещание в кабинета на служебния министър на вътрешните работи Пламен Узунов отново бе обсъдена обстановката в съседна Македония, съобщиха от пресцентъра на МВР. В съвещанието са участвали представители на министерствата на вътрешните работи, на отбраната, на външните работи и ръководители на службите за сигурност.

Според общата оценка и към момента продължава да не е налице непосредствен риск за страната ни. Компетентните структури продължават да следят и анализират процесите в съседна Македония. Предвидени са допълнителни мерки за реакция, които да бъдат приложени при необходимост.