В разложката болница работи професор Кътова, от водещите учители по екокардиографската методика. Тя е в болничното заведение по покана на кмета Красимир Герчев, за да обучи специалисти за провеждане на изследвания със сонда през хранопровода, така наречената трансезофагеална ехокардиография.
Освен МБАЛ - Разлог, нито една друга болница в Благоевградска област не предлага подобна услуга за осъществяване на диагностични високоспециализирани изследвания при болни със сърдечно съдови заболявания.
"На 28 януари бе първият ден, в които сондата се пусна в действие, с което едновременно бяха направени прегледи на първите пациенти. Прегледите се осъществяват съвместно от професор Кътова и д-р Пелтегов от МБАЛ - Разлог. Това е изключително улеснение за пациентите от региона, защото иначе трябва да пътуват до някои от големите университетски болници. Отговорите на въпросите на пациентите, свързани със сърдечно съдови заболявания се получават в момента тук на място, от екипа на болницата в Разлог. Това е огромен плюс за болницата и хората", заяви директорът д-р Велев.
Tрансезофагеалната ехокардиография е вид ехокардиография, която представлява ултразвуково изследване на сърцето през хранопровода с помощта на ендоскопска сонда с вграден специален сензор (трансдюсер) на върха. Този методика се използва като отделно медицинско изследване, така и по време на оперативните интервенции при рискови пациенти - съпътстваща патология, клапни пороци и протези, исхемична болест на сърцето или остър миокарден инфаркт, при възрастни пациенти, обясни професор Кътова.
Наличието на трансезофагеална ехокардиография и човек, който може да работи с тази методика позволява да се повиши нивото на кардиологичното отделение в МБАЛ - Разлог. На болницата се дава възможност да кандидатства за покриване на още услуги по клинични пътеки, коментира професор Кътова. Тя допълни, че от гледна точна на самите пациенти са най-големите ползи.