В четири области в страната двуседмичната заболеваемост е над 2000 на 100 хиляди души населениe - София-град, Бургас, Варна и Стара Загора. Това показва анализът на Центъра по заразни и паразитни болести. Данните са към края на изминалата седмица (31 януари - 6 февруари), като тя е сравнена с предходната. Подобрение се очтита във всички показатели, които се следят от Центъра - близо 7800 по-малко са регистрираните случаи на COVID-19 при по-малко направени тестове. По-нисък е и процентът на положителните тестове - 23.27% за миналата седмица при 25.33% за предходната. 

КАРТА НЦЗПБ
НЦЗПБ

14-дневната заболеваемост отново бележи спад - във вторник тя е 1621.78 на 100 хиляди души при 1655.59 на 100 хиляди за предходния ден. По този показател все още картата на цяла България е в тъмночервената зона /с двуседмична заболеваемост от коронавирус от над 500 на 100 хиляди души/. 

Картата на епидемичната обстановка по райони също е в червено

карта зони
coronavirus.bg


Североизточният регион след дълга битка влезе в червения Етап 3, заедно с останалите четири региона на страната. Очаква се обаче след 5 дни той отново да се върне в жълтия Етап 2. 

Картата на епидемичната обстановка разделя страната на пет региона, като във всеки от тях се следи развитието на пандемията. Сред един от факторите са определяне на етапа, в който се намира даден регион, е заетостта на интензивните легла за болни с COVID-19

Според новия План за справяне с COVID-19 именно заетостта на интензивните и леглата за лечение на пациенти с неусложнена форма на COVID-19 е сред факторите за налагане на противоепидемични мерки. Друг фактор, който здравните власти следят, е натовареността на здравната система на седмична база и 14-дневната заболеваемост от COVID-19.

Четирите етапа, по които се прилагат COVID мерките са разписани в Плана за справяне с COVID-19:  

таблица етапи мерки план
Министерски съвет

Първи етап - Няма да се въвеждат допълнителни ограничения, но ще бъде засилен контролът по спазване на вече съществуващите противоепидемични мерки – носене на маски, осигуряване на физическа дистанция, зелен сертификат и тестване в училище. Предвижда се още разширяване на обхвата на обектите и дейностите, спрямо които са въведени COVID мерки и контрол върху спазването им. Преустановяват се и училищните екскурзии. 

Втори етап - Предвижда се наблюдение относно спазването и срока на валидност на документите за ваксинация и на документите за преболедуване и при необходимост, след експертно обсъждане, ще бъдат предприети действия за промени. В образователната система ще се преустановят заниманията по интереси, с изключение на тези, в рамките на целодневната организация на обучението, които се провеждат без смесване на ученици от различни паралелки.

Етап три - Публичните обекти ще работят до 22:00 часа с до 50% от своя капацитет, заедно с изискването за зелен сертификат. В училищата ще бъде въведена ротация за класовете от V до XII клас, които ще редуват присъствено с онлайн обучение през седмица, като тестването в клас ще продължи.

Етап четири -  Ще работят само магазините за хранителни стоки, дрогериите, аптеките, оптиките, зоомагазините, банките, пощите и куриерските фирми, застрахователите, доставчиците на платежни услуги, офисите на телекомуникационните оператори. Училищата ще преминат към обучение от разстояние в електронна среда, с изключение на учениците от първи до четвърти клас. Детските градини ще останат отворени. 

Онлайн може да се следи и разпространението на COVID-19 в реално време.