След продължително лечение тази сутрин ни напусна големият български журналист Иван Гарелов. Колеги и приятели на журналиста си спомниха за него и изразиха своята почит. 81-годишният журналист постъпи по спешност в лечебното заведение след тежък инцидент край морето, докато работи върху новата си книга. Първоначално Гарелов бе настанен в Бургаската окръжна болница, но заради влошаването на състоянието му бе взето решение да бъде преместен в София.

Съболезнования изказа президентът Румен Радев. "В лицето на Иван Гарелов днес обществото ни се раздели с една от най-забележителните личности на българската журналистика, която до края на дните си отстояваше истината с почтеност и просветеност", заяви държавният глава.



Президентът Радев: Иван Гарелов не отстъпи пред ангажимента си към истината

"Имам честта да живея в епохата "Гарелов"! Гарелов никога не остаря, трупаше мъдрост и я раздаваше на тези, които я разбират и искат. Неизчерпаемата му енергия и професионализъм, вечно любопитните към света очи, критичността преди всичко към себе си, верността на принципи, далеч над конюнктурата, го поддържаха млад и със сърце, биещо в един ритъм с ритъма на деня", написа вицепрезидентът Илияна Йотова във Фейсбук. 



"Той е легенда, а легендите не остаряват, стават по-богати и красиви! Благодаря за всичко, което ми даде, учителю! Светъл да е пътят на душата ти", добави тя. 

"Сбогом, Иване! Цяла епоха си отиде! Поклон!", написа в социалните мрежи журналистът Ники Кънчев.



„Все повече хора си тръгват, които имат памет – това е големият проблем, каза Венелина Гочева, собственик на „Медийна група България“.

„Той беше от хората, които умеят да внушават доверие, да имат позиция, да я приемат, дори когато не са съгласни с нея. Той превърна конкурса за тв журналистика в Свети Влас в може би единственият оцелял конкурс в гилдията, която, за съжаление, така и не можа да се обедини и да направи смислено състезание за журналисти. Той го наложи, успя, с търпение, да привлича различни хора, които дори са на противно на неговото мнение в живота, в политиката, в медиите. Но те бяха едно – жури за качествена тв журналистика“, добави Гочева.

Тя припомни, че последната телевизионна изява на Иван Гарелов е в изборното студио, което „24 часа“ направи, заедно с Георги Милков. „Предаването постигна почти четвърт милион зрители в най-гледаното телевизионно време, между 18:00 и 20:00 ч. Тогава той се пошегува, че Мистър Панорама все още събира зрители“, разказа Венелина Гочева. „Гарелов издаде последните си книги при нас. Направи последното събиране за Ивановден, на който имаше премиери на последните си две книги“, каза още тя.

„За мен това е огромна загуба – лично за мен, а и за цялото ми семейство също. Аз дължа много на Иван Гарелов. Обичах го много, но много важно е и какво даде той на България, и на българската журналистика. Защото това, което даде на българската журналистика, беше подарък за демократичното развитие на България като цяло“, каза журналистът Бойко Василев, водещ на предаването „Панорама“ по БНТ.

„Панорама“, след 1989 година, наложи стандарти и битката за тези стандарти беше проведена от Иван Гарелов, при много трудни условия. Ще кажете, че тези стандарти са световни, и че всички по света ги следват. Не е точно така. Просто трябва да погледнете страните на запад от нас, където нямаше кой да проведе тази битка. Където и журналистика, и обществото се провалят, и се стигна до войни, до кризи, до ембарго. Така че България дължи много на Иван Гарелов“, смята Василев.

„Ние работихме заедно в „Панорама“ седем години, след като той ме покани да стана част от екипа. Повярва в мен, когато аз бях на 23, през 1993 г.  От него научих много. И въпреки че след 2000 година професионалните ни пътища се разделиха, ние останахме в много добри отношения, особено в последните години. И стана ясно, че ценностите, които той споделя, и които наложи, както и професионалните стандарти, са трайни и днес. Никой друг не е повлиял на моя творчески път повече, отколкото Иван Гарелов. Неговите уроци бяха много, много, много – не само в журналистиката, но и в отношението към живота, деловитостта и още много неща“, добави Бойко Василев. 

„Иван Гарелов беше изключително широкоскроен човек, който живееше в професията си. Не познавам друг човек, който до последните си дни да живееше в журналистиката като професия, като отношение към живота и като начин на мислене. Това е нещо, което сега го няма“, каза Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“ в 50-ото Народно събрание (НС), председател на Комисията по културата и медиите в 47-ото НС и член на тази комисия в 46-ото и 49-ото НС.

„Преди години, а и сега, когато се каже Иван Гарелов, никой не поставяше под съмнение нито неговия авторитет, нито неговата независимост, нито неговата смелост, нито неговия професионализъм. Неслучайно, като се каже „Панорама“, продължаваме да се сещаме за Иван Гарелов. Защото той е ходил по изключително горещи точки на света. Той направи институция от това предаване. След това, излизайки от БНТ, което аз не мога да си обясня как може една телевизия да изпусне подобен човек, продължи да бъде журналист и да се занимава с журналистика, и да страда за журналистика“, каза Йорданов. 

„Имах щастието да работя с него. С негова помощ подготвяме закон за промяна на закона за радиото и телевизията. Той до последно си остана професионалист, без да броим колко готин беше като човек – бохем, обичаше живота и приятелите си“, каза още Тошко Йорданов.

От Българската национална телевизия (БНТ)  съобщиха, че променят програмата си в памет на Иван Гарелов. Тази вечер, след централната емисия „По света и у нас“, „БНТ 1“ ще излъчи филм за Иван Гарелов с автор Евгения Атанасова. 

"Иван Гарелов беше забележителен журналист, който остави дълбока следа. Неговият безкомпромисен стремеж към истината и ангажираност към обществото го превърнаха в пример за подражание на поколения журналисти. Приносът на Гарелов  към българската култура и журналистика ще остане жив и значим.", каза Ангел Янчев, народен представител от "Възраждане" и председател на Комисията по културата и медиите в Народното събрание за БТА.

"Иван Гарелов дойде като Мистър Панорама, със свой екип и има поне няколко неща, за които аз лично съм му благодарна - едно от тези неща беше, че той доведе Милен Цветков. Той ме направи навремето външнополитически репортер, аз бях на 20 години. Той ти дава шанс и иска да знае дали не е сбъркал", посочва журналистът на NOVA Лора Крумова. 
"Фактически ние поставихме основите тогава. За хората пазя много хубави спомени. Срещаме се с някои. Помня как доведохме Милен Цветков в сутрешния блок и не можехме да му намерим партньорка. Той не искаше друг до него. Започнахме от нищото почти – техниката беше скапана, с тел я връзвахме – но с много желание и мерак работихме", казва в архивно интервю Иван Гарелов.

Журналист, писател, общественик, анализатор. Но завинаги в сърцата на колеги, зрители и приятели, Иван Гарелов си остава "Мистър Панорама". "Беше много щедра душа. Хора с неговия интелект ще липсват много", допълва Лора Крумова.

"Той казваше за живота си: "Аз съм си живял живота по моя начин" – както в онази песен", посочва още Весела Петрова. 

"Смъртта не настъпва в резултат на това, което му се случи или на старостта, а на забравата, уважаеми зрители. А Иван ще остане незабравим поне за мен", каза Иван Тенев.




Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня