В регистъра на Българския лекарски съюз може да проверите дали дадено лице е лекар и има право да практикува. Това напомнят от БЛС във връзка с многото случаи на жени, потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин.

Те добавят, че дамите не бива да забравят, че това е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение.

Пациентски организации питат защо у нас липсва ботулинов антитоксин и настояват да бъде осигурен незабавно

"Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/ .

Търсенето може да стане по име или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование завършено у нас или приравнено официално.

В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба.

Седем са вече жените, потърсили помощ в „Пирогов“ след слагане на ботокс

Препоръчваме, освен проверка дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас да бъде проверявано и дали лечебното заведение, към което сте се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции.

Необходим е повече контрол

От БЛС призовават държавата да започне да следи разкрасителните процедури като поставянето на ботокс.

Една от пострадалите жени при поставяне на ботокс: Бях като препарирана

За съжаление, у нас, липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Държавата, в лицето на ИАМН, трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. Регионалните здравни инспекции осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности, добавят от БЛС.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня