5-годишните тръгват на предучилищна от 2012 г.
5-годишните тръгват на предучилищна от 2012 г. / Sofia Photo Agency, архив
5-годишните тръгват на предучилищна от 2012 г.
32809
5-годишните тръгват на предучилищна от 2012 г.
  • 5-годишните тръгват на предучилищна от 2012 г.

Петгодишните деца задължително ще посещават предучилищна подготовка. На този вариант за промяна в Закона за народната просвета се спряха управляващите в парламентарната Комисия по образование. Миналата седмица депутатите трябваше окончателно да разгледат измененията, но решиха отново да ги обмислят в комисията. Днес беше отхвърлена идеята на ДПС в детските градини приоритетно да бъдат приемани 5-годишните. Остана вариантът, при който родителят ще решава къде да запише детето си.

Още миналата седмица от ДПС, БСП и „Атака" коментираха, че трябва изрично да се запише 5-годишните да бъдат приоритетно приемани в детските градини, а 6-годишните - в училищата, където да се осъществява предучилищната подготовка,. Според вносителите това решение трябва да бъде оставено на родителите.

По време на заседанието на образователната комисия Лютви Местан от ДПС повтори, че ако в едно населено място няма училище, но има детска градина и 5-годишните, и 6-годишните ще бъдат в детската градина. Ситуацията е идентична и при обратното положение. „Ако аз имам 5-годишно дете и също като вас реша да го запиша в детската градина, а там има само едно място, кое дете ще бъде записано", попита Местан.

Според заместник-образователния министър Милена Дамянова няма никаква потребност от записването на текст, който налага приоритетно приемане на 5-годишните в детската градина за предучилищна подготовка. Тя отхвърли и опасенията на ДПС, че ще има недостиг на места.

„Съгласете се, че давайки предимство на 5-годишните деца казваме, ако няма места, 6-годишните отиват в училище. Какво правим с родителите, които не желаят децата им на 6 години да са в училище, които желаят те в момента да са в детска градина. Това означава да извадим всички деца, които в момента са в детските градини и да ги пратим на училище", категорична бе Дамянова.

Промените в закона, които предстои да бъдат окончателно разгледани в парламента, предвиждат гратисен период за въвеждане на забавачката да е две години. Според идеите на управляващите родителите или настойниците на децата няма да заплащат такса за предучилищната подготовка.