С по 10 гласа „против” и с по 7 „за” депутатите от Парламентарната здравна комисия отхвърлиха на първо гласуване предложенията на БСП и „Атака”, които предвиждат отпадане на пълната забрана за пушене.
Разгорещени дебати белязаха заседанието на комисията, което продължи повече от два часа. Най-голяма почуда сред депутатите предизвика представител на Министерството на младежта и спорта, който обяви, че ведомството подкрепя либерализацията на режима на пушене, но не обясни защо.
Почти идентични са проектите, предложени от двете политически партии. И в двата се предлага заведения с площ до 70 кв.м сами да решат дали в тях да се пуши или не, а по-големите да осигурят специално помещение за пушачи.
Според един от вносителите от БСП Спас Панчев подобна стъпка е необходима първо от гледна точка на икономически мотиви, и, второ, защото 3,5 милиона от българите били пушачи, а последната година и половина те били лишени от правото на свой избор. По не по-различен начин мотивираха предложението си и от партия „Атака”.
Двата законопроекта обаче срещнаха остра критика от някои депутати от ДПС, както и от страна на народните представители от ГЕРБ и от здравното министерство. Депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев посочи, че тезата, според която пушачите били дискриминирани, е съпоставима с примерната теза, че наркоманите са дискриминирани, защото не могат да приемат наркотични средства свободно. Според Кърджалиев да спреш глобалната тенденция към ограничаване на тютюнопушенето, било все едно да спреш гората да се разлиства.
Срещу пушенето се обяви и Лъчезар Иванов от ГЕРБ. След като изнесе тревожна статистика, според която 95% от случаите на рак на белия дроб се дължат именно на цигари, той добави, че премахването на забраната било залегнало още в предизборните обещания на БСП и „Атака”.
От своя страна Димитър Димов, депутат от „Атака”, отвърна с думите, че ако ГЕРБ са били загрижени за здравето на българина, толкова колкото твърдят, нямаше да закрият 17 общински болници по времето на своя мандат.
Бившият здравен министър и настоящ депутат Десислава Атанасова пък каза, че е учудена, че Министерството на спорта е застанало зад предложените проекти. По думите й обаче това донякъде било разбираемо, тъй като ведомството е оглавявано от професор по синтаксис.
Като футболен мач определи Емил Райнов от БСП днешната дискусия. Той припомни, че било световноизвестен факт по времето на кое правителство са нараснали нивата на контрабандата на тютюневи изделия, както било световноизвестно, че все още голяма част от съсловието на ГЕРБ носело във вътрешните си джобове „по една снимчица на вожда в стил ранен Ал Капоне с пура в уста”.
Законопроектите в крайна сметка бяха отхвърлени, а след срещата Спас Панчев изрази надежда в пленарна зала промените да се гласуват по съвест. Той увери, че сред депутатите имало нагласа либерализацията да бъде подкрепена.