ЕП обмисля да съкрати срока за обезщетение на вложителите при банков фалит
ЕП обмисля да съкрати срока за обезщетение на вложителите при банков фалит / снимка: БГНЕС, архив

Проект Европа Сега,

Съфинансиран от Европейския съюз, Генерална Дирекция Комуникации, № на договор COMM/2011/02/0008

Европейският парламент е на път да съкрати сроковете за обезщетение на вложителите в случай на неплатежоспособност на банката. Комисията по икономически и парични въпроси към Европарламента обсъжда промени в схемите за гарантиране на депозитите, които целят да подобрят защитата на потребителите и да укрепят доверието на вложителите в банковия сектор.

Едно от предложенията е да съкрати съществуващият сега 20-дневен срок за изплащане на обезщетенията на клиентите, като те да имат възможност да получат част от сумата си до 5 работни дни. Това съобщи в интервю за предаването „Европа сега" евродепутът от групата на Европейската народна партия Илияна Иванова, която е член на комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите и зам.-член на икономическата комисия в Европарламента. Според сега действащото законодателство в Европа, което ще се запази и след промените в директивата, вложителят има право да му бъдат възстановени до 100 000 евро, като тази гарантирана сума е на физическо лице, а не на отделната сметка.

„Голяма промяна чрез тази директива е въпросът за сроковете за изплащане на депозитите. В момента действащият срок е 20 дни. Аз и колегите ми смятаме, че този срок е прекалено дълъг при несъстоятелност на финансова институция в продължение на 20 дни вложителите биха останали без достъп до своите спестявания. И поради тази причина едно от нашите предложения е свързано с намаляване на този срок до 5 работни дни, като в случай на неспособност да бъдат обезщетени вложителите в този срок се предвижда институцията да им изплати до 5000 евро до 5 работни дни, ако все пак има неспособност да бъде изплатена цялята сума", каза Иванова.

Евродепутатът обясни, че най-важният въпрос, по който се дебатира все още е начинът на финансиране на тези схеми за обезщетение. „От една страна са моите британски колеги консерватори, а от друга - почти всички останали политически групи. Как да се финансират тези пари за фонда, който ще гарантира вложенията - дали тези пари да бъдат средства, които самите банки да внасят, тоест това да е банкова вноска или да се предоставят от държавата", обясни тя.

Иванова смята, че не може да се иска от данъкоплатците да плащат за всичко и по думите й не е работа на данъкоплатците да финансират тези средства. Тя смята, че ще има мнозинство банките да отделят такива средства във фонд. „Най-просто казано бели пари за черни дни, когато са в добро финансово положение, те да отделят един процент от средствата за гарантиране именно на депозитите си, ако това евентуално се наложи в бъдеще", каза тя.

„Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Европейския Парламент, Генерална дирекция Комуникации. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Дарик Радио АД и по-никакъв начин не може да се приеме, че отразява становището на Европейския Съюз или Европейския Парламент. Европейският Съюз и Европейският Парламент не носят никаква отговорност към ползвателите на информацията от документа и начините, по които се ползва информацията".