Кои служби удря?
Практически тя отнема прерогативи на всички възможни структури, като работи предимно с външните структури, но за сметка на това…
Т.е на Първо главно РИК-а, 14 отдел?
Да, те имах един куп търговски предприятия, но успоредно с това не даваше информация, които са най-злокобните в общи линии – политическа полиция и разни други. Тези тук в общи линии бяха като цербери, дърпаха конците на всичко.
Да разбирам ли от думите ви, че във всяко управление е имало структура, която се е занимавала с тия въпроси – иманярските?
Навсякъде е имало поне наблюдаващи, но много силна роля имаха и следствието и хората, които се занимаваха. Главно следствено управление имаше цял екип такива специални следователи, които бяха много навътре с тези неща. Те се занимаваха конкретно с такива неща.
Тя удря по интереса на почти всички управления на държавна сигурност с тази си идея?
Уви, да и не само на Държавна сигурност. Освен мистериозната експедиция на екипа на Кръстю Мутафчиев в Странджа, за която тепърва ще задаваме въпроси, подобни странни експедиции и разкопки, организирани не по официалния ред от различни служби, са правени на още доста места в България, разказва бившият директор на Националния исторически музей Иля Прокопов. Освен Царичина, която е печално публично известна, екипи – едните корпоративни другите са на най-високо ниво, знам за Котленския балкан. Чувал съм само, че там с много сериозна техника са издирвани неща, но не толкова съкровища и такива следи, а по-скоро са търсили следи от големи пещери, в които са укрити книжнината на Българското царство и нещата, които са спасени.
Библиотеката на Иван Шишман.
Да, но и много артефакти и неща, които по билото някаква група, специално там с такива техники са работили, от службите са били, в Котленския балкан са засекли кухини и такива неща. Второ – те откриха нещо във Врачанско и то само по случайност, работили са по няколко други. Например Кубадински си е държал цял негов район там в Североизточна България. Имаше случаи с български археолози: пристигат джиповете и им казват: „Напускайте обекта”, които работят на законен обект, буквално взривен. Нещо търсят, крайно непрофесионално, крайно иманярски подходи! Говори се и за други големци – генерали, за Балев се говореше, но специално това, което се намери във Врачанския балкан, остана в дълбока тайна и секретност и е покрито някъде в секретни фондове, защото може би не е било на цар Шишман и не знам на кой си, а изглежда е било на крал Стефан, но чисто по политически причини потъна вдън земя, както трябваше да влиза в залите на Националния музей. За една нощ всички дежурни, колегите, уредниците ми разказаха: „Ние стояхме будни и чакахме”. Покойният мой колега Анчо Анчев – предишният директор на Националния музей, е казал всички главни уредници и уредници, да стоят и да чакат – „Колите и контейнерите ще дойдат”. След което се дава отбой и никой никога повече не проговори за това нещо. Не са влезли и никой не знае къде са – в банката ли са, в БНБ ли са, в България ли са изобщо. Това значи, че са пет души свидетелите, много активни и неактивни мероприятия, които са провеждани не от когото трябва, не от структурите на Академията на науките, от Министерство на културата. Изобщо нашата земя се оказа много интересна. Ръководителят на моята секция в Института по културата, където работих от 1981 до 1988 г., се казваше проф. д-р Ива Любенова – една много деликатна жена архитект. Аз й казах, че с много особено чувство на сърцето, това става 1982/83-та като научен сътрудник в Института, тръгвам с 22-ро постановление, с Желю Желев, с Величко Коларски, една работна тръгваме и казвам: „Ива, аз трябва да отида на тази експедиция”. Тя ми е шеф на секция и й казвам кой какви научни планове има. И казвам: „Ще отида пак в тази Странджа, където ми е толкова странно да отида”. Тя ме подпита и аз много бегло й разказах някои неща. Мина време и с нея отиваме на друга експедиция, някъде надолу от Пловдив, и тя: „Сетих се за твоите преживявания в Странджа. Ако знаеш на мен какво ми се случи. Дойдоха трима съветски академици, които започнаха със среща с Ванга, и през цялото време трябваше да ги водя в този район по гледачки, врачки и ясновидци. И от Сакар до Странджа района го обиколиха баба по баба, дядо по дядо. Единият астрофизик, другият психолог, трети академици, с кортежа обикаляха”. По същите тези места са обикаляли много високопоставени…
Как си го обяснявате, защо различните управления на Държавна сигурност са се занимавали с такава иманярска дейност?
Въпросът е дали е иманярска. Ние нямаме никаква информация. До научните среди никога не достигна информация кой е давал нарежданията, защо се е случвало това нещо.
Какво може да са търсили службите на такива места?
Ще дам един пример. Юрий Венелин – големият учен, е резидент на руското имперско разузнаване за Балканите. Той е имал програма, хората, с които е работил, преди свещениците и учителите, всеки документ, всяка след от някаква старина специално в този район, както разбира се цялата територия на България, е била прибирана. Манастирите са имали инструкции всяко старинно нещо, предмет, всеки артефакт, който е по-различен от днес, се е събирал, опаковал се е, те са им давали подаръци, църковни книги, одежди. Систематично, векове наред всичко по-специално, което се е показвало, е било засмуквано. Това е факт. Хората от служба „Културно наследство”, известни още като най-близкия кръг около Людмила Живкова, официално са поставени на разработка в 9-ти отдел на Второ главно управление на Държавна сигурност – контраразузнаването, през септември 1980 г. Разработката продължава 8 месеца под личното ръководство на Григор Шопов и личния надзор на главния прокурор, преди да бъде предадена на прокуратурата и следствието и оформена като следствено дело през май 1981 г. През това време са били подслушвани телефоните на всички, замесени в аферата, и дори „петолъчките” на партийните величия. Самият Тодор Живков в изказване на пленума на ЦК на БКП на 2 март 1982 г., приложено сред останалите материали по следственото дело за аферата „Културно наследство”, обаче посочва, че съпругата на Живко Попов- Юлия Василева е била поставена под контрола на органите на Държавна сигурност още от началото на 1980 г., за да следят всъщност какво прави той. Месец и половина преди това, на заседание на Политбюро на ЦК на БКП на 20 януари 1982 г. , ръководено лично от Тодор Живков, на което е присъствал и вътрешният министър Димитър Стоянов, е взето решение да се даде ход на съдебното дирене срещу Живко Попов, Кръстю Мутафчиев, Въло Горанов и Кирил Башлиев, но се разпорежда то да се води при закрити врати. Делото остава до самото си прекратяване строго секретно, а самият процес пред военните съдии от Върховния съд е филмиран от първия до последния миг. На същото заседание на Политбюро Живко Попов е изключен от партията и свален от състава на кандидат-членовете на ЦК на БКП, изключен от партията е и Кръстю Мутафчиев, Мирчо Спасов е изваден от състава на ЦК и освободен от поста завеждащ отдел „Задгранични кадри” на ЦК, Емил Александров също е уволнен. Странна археологическа експедиция на екипа на Кръстю Мутафчиев в Странджа през 1981 г. обаче поставя началото на една от най-големите мистерии, неизяснена и до днес. Полк. Стефан Лилов разказва, че тя също е била обект на интерес при разработката на контраразузнаването, и след смъртта на Людмила Живкова е спряна. По време на дейността на тази дирекция „Културно наследство” има една странна експедиция в Странджа, която част от хората правят. Значи има следи, че са водени разпити по делото и толкова. Виси недовършен този въпрос. Какво са правили, защо са харчили държавни пари, каква е тази експедиция?
Този сигнал ние го получихме по време на разработката. Те са дали ухо и на иманяри и по същество без надлежно разрешение от никакви културни институти или от държавата като цяло, те са използвали властови позиции, може би чрез Александър Фол и бяха ангажирали гранични войски, които с булдозер разкопаваха антични рудници, които се намират точно на границата с Турция, а някои от тези рудници преминават и на Турска територия. И са представени доказателства пред тези, които са разрешили да копаят по този варварски начин, че са намерили културни ценности естествено само в един римски рудник. Винаги ще се намерят следи от тази култура, но да съсипваш по такъв начин, да провеждаш изследване по този начин. Те търсиха световната цивилизация там.
Някакъв египетски саркофаг. Имате ли данни да е намерен този саркофаг?
Не, разбира се. Ние направихме една справка, с което спряхме това рушене на този културен паметник.
Или пък службите да са се върнали да търсят след тях някакви действителни следи. Или това е била чиста фантазия?
Не е фантазия дотолкова, доколкото такъв паметник съществува и естествено, че иманярската мафия, когато държавата така мащабно разравя един културен център, и по същия начин е спряна, и за тях е останало място за работа. Тогава беше гранична зона и нямаха достъп, но след 1990-91 година, когато махнаха тези бариери, сега там достъпът е свободен и съм сигурен 100%, интензивно се занимават с иманярски разкопки. В разпит пред следствието на 23 септември 1981 г. майор Стоян Христов Балкански, заместник командир на поделението на Гранични войски в Малко Търново, разказва, че през април 1981 г. в поделението дошъл заместник командващия на Гранични войски полк. Лазаров заедно с група от четирима души, сред които Цеко Етрополски, сътрудник на служба „Културно наследство” и основна фигура в т.нар. иманярска група на службата, и Красимира Стоянова, племенница на Ванга. С тях бил и шофьор на име Иван Николов. Полк. Лазаров обяснил, че групата ще има поверителна работа в района на местността „Градище”, която се намира между граничното съоръжение и граничната бразда, на юг от град Малко Търново. Заместник началникът на Гранични войски разпоредил местното поделение да окаже необходимата помощ с техника и войници. Балкански си спомня, че групата работила от май до средата на юли 1981 г., но какво точно правила си останало в пълна тайна. През това време няколко пъти идвал от София Кръстю Мутафчиев, който бил ръководител на групата. При едното от посещенията си дори подарил на майора от Гранични войски ловна пушка „Ремингтон”, която по-късно става веществено доказателство по делото. Племенницата на петричката Ванга - Красимира Стоянова разказва, че през януари 1981г. при майка й дошъл възрастен иманяр с молба да му ходатайства да се види с Ванга, имал нещо важно да говори – и показал смачкан лист хартия, на който имало писмени знаци и криволичещи линии. Човекът разказал как носил картата в София, но никой от „професорите” не могъл да разчете знаците, и му казали, че това са глупости, които не приличат на никоя писменост. Та затова дошъл при Ванга – да му я разчете. По описанието на Красимира Стоянова на картата имало десетина реда несръчно преписани йероглифни знаци. На пръв поглед наподобявали арабско писмо, но между тях имало и такива, подобни на геометрични фигури. Над знаците имало криволичещи линии, изписани като от детска ръка. Личало, че картата е прерисувана многократно. В този момент Ванга извикала възрастния човек, обяснила му, че картата не е вярна, защото е преписвана многократно и вече няма нищо общо с оригинала, че тези знаци не крият съкровище и напразно е дошъл на Рупите да пита. Накрая го изпратила да си направи една баня в минералната вода наблизо, а през това време накарала племенницата си да прекопира картата върху прозрачен лист от кутия с бонбони. По-късно през деня Ванга казала, че картата не е глупост, а става дума за огромно нещо, което не е лъжица нито за устата на възрастния иманяр, нито за племенницата й. И че тук не става дума за съкровище, а за писменост, която досега не е известна на света. Красимира Стоянова разказва, че леля й обяснила, че тя е изписана от вътрешната страна на каменен ковчег от черен гранит, скрит дълбоко в земята преди хиляди години. Ванга обаче добавила, че дори и да намерят саркофага, няма да могат да разчетат писмото. А то било много важно, защото с него била записана историята на света – 2000 години преди нашето време и 2000 години след него. Ванга разказала, че този саркофаг е скрит по нашите земи от хора, дошли по вода от Египет с камили. Имало роби, войници и висши началници. Една нощ при пълна тъмнина и пълно мълчание саркофагът бил спуснат в земята и зарит с огромно количество пръст, а хората, участвали в това, били избити до крак. Така тайната била запечатана, за да дочака времето, когато ще бъде открита и разгадана от хората. Красимира Стоянова съобщава, че се върнала в София, показала преписа на картата на колеги, но никой не успял да разчете знаците. След около 2 месеца Ванга отново се върнала на темата и описала пред племенницата си с подробности някаква планинска местност с поляна в Странджа и с голяма скала на нея. Казала, че трябва да отиде там на 5 май и да гледа там първите лъчи на слънцето и луната. Стоянова разказала на Кръстю Мутафчиев, той се ентусиазирал и заедно с Цеко Етрополски, Иля Прокопов, Юлий Фърков и шофьора отишли още предишния ден. Стоянова описва, че призори върху високата около 3 метра скала, върху която имало отдавна издълбани 3 соларни кръга, се появил първият слънчев лъч и в продължение на 20 минути започнал да се движи, като описва светлинен триъгълник. Малко след това слънцето изгряло и всичко прекъснало. Вечерта, около 21 ч., когато се появили звезди на небето, първият лунен лъч повторил същата игра със светлината. И в този момент по думите на Стоянова северната стена на скалата светнала някак отвътре, като екран на телевизор. Миг след това в открояващо се бяло се появили триизмерни изображения на 2 фигури на мъже – единият отляво бил прав, възрастен с дълга до раменете бяла коса и бяла брада, облечен с дълга бяла роба и с вид на библейски старец, с протегната напред ръка, в която държи нещо кръгло. А другият – млад, седнал на трон, с конусовидна корона на главата, която се разширява нагоре. Петимата наблюдавали това от 2-3 метра. Уплашили се, събрали си набързо нещата и се прибрали в София. Така решили да организират експедиция и да проучат какво има там. Мутафчиев решил, че е разчел картата, после вече в затвора написал книга „Хомо Сапиенс за произхода на Хомо Сапиенс” и публикувал собствени чертежи на мистериозната карта, която там нарича „ребус”. Макар Красимира Стоянова да уточнява, че по това време работила в Комитета за култура и знаела турски, никой от групата не е специалист археолог. Така когато опитали през август, вече след смъртта на Людмила Живкова, отново да се върнат там, Александър Фол, който ръководил малко по-надолу археологически разкопки на Мишкова нива, просто ги изгонил. По нейното мнение Кръстю Мутафчиев, който по това време вече знае, че кръгът „Културно наследство” се разследва, се е хванал за тази експедиция като за спасителна сламка с идеята, че ако намерят нещо, особено толкова важно, може и да избегне съдебния процес. Стоянова твърди, че когато Мутафчиев и останалите вече били арестувани, тя се изплашила и изгорила въпросната прекопирана карта. Друга документация не са водили. Едната от версиите за това откъде всъщност е тръгнало всичко това гласи, че в отговор на опитите на Людмила Живкова да сложи ръка върху каналите за антики, службите решили да подведат нея и хората от близкия им кръг, и им подхвърлят уж пристигнала от чужбина странна старинна карта на съкровище, скрито в гробница в Странджа, и че нейната кухина с формата на правилен куб е засечена по сателит и от руснаци, и от американци, че дори и от британци откъм Гърция. По нейна преценка това е толкова важно, че човек от екипа прави непрекъснати совалки чак до вътрешния министър Димитър Стоянов. А ето откъде е дошла картата според друг от участниците в тази странна експедиция – Иля Прокопов. Красимира Стоянова ли донесе тази идея за тази експедиция в Странджа да се търси гробницата на Бастет?
По принцип никой не знаеше какво е съдържанието на една странна старинна карта, която е била…
Виждал ли сте я картата?
Само на снимка… занесе я на Людмила Живкова…
Красимира ли я донесе тази карта?
Доколкото си спомням имам две версии. Едната версия е, че службите решават да подведат Людмила и нейния екип. Да ги вкарат в задънена улица, че всичко това е едно много добре премислено мероприятие, с много силна външна подкрепа, защото доколкото разбрах по агентурен път и от къде по дипломатически, тази карта, къде наистина от чужбина.. не е изключено да има намеса…
Единият вариант е, че е дошла от Турция?
Така е, от този район, дали от Кюрдистан. Друга версия гласи обаче, че когато в средата на 70-те години Людмила Живкова специализира в Оксфорд, там се среща с полковник от британската служба МИ-6 и той всъщност пръв й подава информацията за странния предмет, скрит в Странджа. По същото време в Лондон на работа в посолството е и Живко Попов. Малко преди това там е бил и Кръстю Мутафчиев. Всъщност, в продължение на 3 години от 1968 г. до 1971 г. Кръстю Мутафчиев и Живко Попов се засичат в посолството в Лондон. От 1968 г. до 1973 г. Попов е трети секретар, а Мутафчиев от 1968 г. до 1971 г. е домакин в посолството ни в Лондон. След което двамата продължават да работят заедно в отдел „Кадри” на МВнР. Има податки, че е твърде възможно те, а чрез тях и Людмила, да са се свързали с британските служби по-близко, отколкото службата им е позволявала. Това разказва и Иля Прокопов. Поддържаха се връзки с видни британски политици, неофициални връзки. Чисто практически възможно ли е офицер от британските служби да се доближи до дъщерята на генералния секретар на ЦК на БКП във Великобритания? Да. Напълно възможно е и почти съм сигурен, че е било така, защото влиянието, британския стил просто се усещаше тук и там. Онова, което си позволяваха да правят нашите хора беше само благодарение на това, че тя имаше атомен двигател в общи линии. Иначе сигурно нямаше и да се разбере какво се е случило. И по-ниско ниво хора са се срещали със солидни…не говоря само за служители и агенти, говоря за фигури в британското общество с влияние в съответните области. Версията е, че те са засекли с апаратура откъм Гърция някаква кухина? Сателитни снимки. И руснаците и американците, изобщо всички, които имат космическо наблюдение вече са имали сведения за такива снимки от сателити. За връзки на Живко Попов с британските служби става дума и в негово изложение по следственото дело, в което той цитира закана на началника на Главно следствено управление Костадин Коцалиев, че ако Попов не спре да изнася за Англия информация срещу Тодор Живков, Милко Балев и Димитър Стоянов, включително и от затвора, ще го изпратят за наказание в трети цигански отряд. Трета версия за произхода на мистериозната карта сочи, че информацията за странния предмет, скрит в Странджа, дошла най-напред от Индия, където в по-ранни години е работил към посолството и Кръстю Мутафчиев, а широко е известно и отношението на самата Людмила Живкова към индийските вярвания. Тази версия всъщност не противоречи на предишната, защото е добре известно, че Индия дълги години е била британска колония и информацията спокойно би могла да бъде с първоизточник и да е известна на британските служби. Живкова обаче явно е придавала голямо значение на очакваната находка, сочи Иля Прокопов. Идеята на Живкова, доколкото си спомням, че тя в един момент каза ние, ако това нещо е истина, ще станем много силни, ще бъдем независими. Очакваше се фундаментално значение да има това, което е укрито. Оказа се, че има две места в България с такава характеристика. После е викана Красимира, която е отишла до леля си още веднъж, да чуе и нейното мнение. Лично Людмила решава този въпрос, да се създаде експедицията. Тя се съгласява, че в това има нещо много важно. Значи Людмила отнякъде има информация. Разпорежда да се направи експедиция, да се види имали нещо там в Странджа, няма ли. Кой заминава и какво се случва. Красимира Стоянова е пратена до баба Ванга да пита за всеки случай? Няколкократно тя правеше „совалка”. Тя Красимира Стоянова естествено правеше ”совалки” и при вътрешния министър. Тя не е спирала. Тя продължи много дълго време, но с … как да кажа, неправилно тръгнаха. Анализът им беше неправилен. Изобщо беше започнало едно разцентроване вътре в тази група, служба, или както го наричат. Когато почина Людмила Живкова ние отидохме при зам.-премиера, проф. Стамен Стаменов, който каза „аз съм и обещал, трябва да се довърши. Това е толкова важно нещо. Поемам цялата отговорност”. Човекът не можа да удържи. Просто прибраха ни и ни върнаха по етапния ред. Кога са отишли за първи път – не знам, но знам, че аз съм бил там и 80-та, вероятно и 81 година и след смъртта на Людмила, защото казвам ви, че професор Стаменов, като вицепремиер на България тогава и който отговаряше за минерални ресурси, гори – не знам какво си, беше в неговия сектор, пое отговорност да отидем за последен път, ако можем да си довършим работата. Извадиха ли някакви предметни находки оттам, експедицията?
Представете си римска или средновековна мина, като затрупано с огромно количество камъни.
За кухината на мината ли и нейните коридори ли са хванати сателитните снимки?
Не, обектът, за който става дума, аз след толкова години, макар че нямам никакво желание да ходя, вече се ориентирам, то е малко по в страни. Не е точно там. Просто оказа се, че не е едно мястото.
Има ли човек, който може да посочи къде е било това, което е трябвало да се копае, т.е. местото на евентуалната гробница?
Не знам дали имам жив човек. Разбирате ли, те бяха обременени. Аз колкото и да съм бягал от тази история, в смисъл, че много неприятни преживявания имах там, въпреки всичко съдбата ме връща обратно към това нещо. Струва ми се, че съществува такъв обект и конфигурацията на скалите, знам описанието, но просто нямам никакво желание и не е достигнато до него, изобщо не е работено.
Защо не е достигнато?
Според мен има активно отклоняване на групата през цялото време не със сила, а с доводи. Не, просто един от хората, който имаше най-голямото доверие на Кръстю, беше основният човек на службите, на структурите, който отклоняваше нещата. Създаде се не добра координация и проблемът беше, че за да се попадне на онзи обект, който е визирала Людмила, картата и всички тези неща, се получи изместване. Същност се отиде на второстепенни обекти.
Смятате, че мястото, където групата е ходила и е гледала, не е мястото?
Не е мястото. Не е далече…
Кръстю Мутафчиев смята, че разчел там т. нар ребус?
Точно там, според мен го подведоха и го отклониха, може и за добро да е. Неофициална информация твърди, че британска СДВ-станция е засякла кухината в Странджа. Такива свръх дълги радиовълни се използвали от американската флотска радиослужба за повикване на подводниците, тъй като се оказало, че за този честотен обхват дълбочинното проникване не е проблем. По-късно военните установили, че свръх дългите вълни проникват спокойно не само през дебел слой вода, но и през земните пластове, и тези вълни започнали да се използват за сканиране на земните недра и търсене на кухини с нефт или газ в тях. Твърдението е, че тъкмо такава британска СДВ-станция регистрира кухината във формата на правилен куб в Странджа. Малко след като експедицията от петима души от „Културно наследство” начело с Кръстю Мутафчиев започва да прави разкопки в местността „Градището” в Странджа, на 21 юли внезапно и твърде загадъчно умира Людмила Живкова. Настъпват сериозни размествания и сътресения във висшия ешелон на властта. Екипът на „Културно наследство” начело с Живко Попов изпада в немилост, и през август 1981 г. разкопките са прекратени. Дали петимата от експедицията намират нещо, никой и никога не казва ясно. Знае се, че са достигнали дълбочина на изкопа 4 метра. Иля Прокопов разказва: Твърдите, че нещо необяснимо там все пак има?
Да, но аз доста обикалях..
Т.е на мен ми се бият тези две версии?
Да, защото аз стъпквах на едно друго място, което, как да ви кажа, съвсем различно усещане. Има една зона съвсем различна.
От сателитните снимки и от британските техники каква кухина се описва?
Единственият жив свидетел ме потърси преди пет-шест години по телефон. Един, да не ви кажа гробовен глас, ама такъв измъчен глас, търси ме. Аз го питам кой сте вие?” Аз, казва, съм Стефан. Живея в Котел. Аз съм много болен, възрастен съм, майстор съм на музикални инструменти. Много съм беден, не мога да си позволя дълго да говоря по телефона, ползвам чужд телефон. Ще дойдете ли един ден при мен”. И аз един ден се организирах, с мен дойдоха и други хора, така странно ми стоеше. Отидох в Котел. Един човек, видимо болен, тежко дишащ каза, „аз искам на вас да ви кажа тези неща. Знам ,че на вас мога да ви го кажа, толкова години съм го пазил в тайна”. 1944 година септември го арестуват и го вкарват в Бургаския затвор. Вкарват като не знам какъв – буржоа. Директно го осъждат и този млад човек влиза в затвора в една килия с един земеделец, който всеки ден казвал, „срещнете ме с Вълко Червенков” и там кой беше с големите босове, „ще направя голям хаир на България”. Те го извадили бият го, върнат го, и този огромен мъж – двуметров, става един хъркащ скелет, който почва да плюе кръв и казва, „Стефчо, ела да ти кажа, моето момче, защото аз съм до тук. Аз тази сутрин няма да видя слънцето”. И му казва: „Ние живеехме в Странджа. Тате тръгна една сутрин с коня”. И точно ми описа мястото, аз направо паднах, когато ми каза за конфигурацията на скалите. Това не може да се сбърка. И той ми каза: ти си бил там, бил си и продължава разказа: „Моят татко, казва, отива да се облекчи до една пукнатина и като се пързулне по храстите и пада между пукнатините в едно голямо помещение”. Той е носел пътна чанта и вестник и кибрит. Запалва, поглежда и това, което си спомня, че е имало много голямо ехо и е имало правоъгълна форма, като че ли сводът е бил извит.. Вижда много работи наредени, фигури, метални неща, вижда златни неща, слага две-три в чантата и тръгва по пукнатината. Изкачва се, замаскира с клони. Отива, продава златото. Изтегля се в по-богатите земеделски райони, купуват земи, започват да стават по-богати хора”, но това им изиграло лоша шега, защото след 9 септември ги арестуват, малтретират ги, конфискуват им всичко. Този човек му казал, „на два часа път с коня, по посока на еди-кое си”. Съвпада с мястото, където аз съм бил. Едно много странно място. Може да е фикция. Аз ви казвам, че по принцип бях скептик. До последно сме се карали. Аз му казах, вие нищо не разбирате. Това е една средновековна, антична мина. Изчерпали са метала и са отишли на друго място.
Там, където е имало официални разкопки по тези места, не са попаднали на това помещение?
Не, това са множество. Цялата ни планина… Като тръгнете от Западна Българи и стигнете до Стара планина, където има живи руди са работени, там въобще са вървели разкопките. Там, където са разкопките, Мишкова нива никой не е пипал разкопките където са. Руснаците са изскубали много там. Местните хора, когато правихме подготовката, разказаха, че 1944година там са го заградили руски военни, камиони с контейнери.
1944 година, на Мишкова нива са заградили?
Близо до нея. Тези места, за които говорим, са един триъгълник, не много голям. Какво точно са правили руснаците – не знам. Знам само, че местните хора твърдят, че с контейнери с големи сандъци към бургаското пристанище карали камионите.
Възможно ли е те още през 1944 година да са открили това помещение?
Вероятно знание за това нещо има много отдавна, много преди да има сателитни снимки, тъй като руснаците са много силни. Те имат цели отдели. Доста мистично звучи, но в годините, аз като знам с каква сила ни смачкаха, разпиляха, гък не ни дадоха да кажем. Самото наближаване на този район с такава цел предизвика някаква невероятна реакция от много страни, институции.
Стигаме до извода, че от някъде до Людмила е дошла информация, тя е тръгнала по тази следа?
По вероятно е дошла от индийска страна. Отместването най-вероятно е станало в движение, използвайки авторитета на покойната Ванга от нашата служба. Нашите постепенно са отклонили да не е точно това място. Във всичкото това личи, че има много силна активна намеса на Стойчева, премерена професионално, но да се отклони групата на Мутафчиев. Във Второ главно управление и в Шесто управление на Държавна сигурност към този момент вече са имали доста информация за тази странна експедиция и за легендите, че там може би има нещо. Официално археолози там не са копали, разкопките са малко по-надолу, на Мишкова нива, и те нямат нищо общо с тази странна експедиция. Не е изключено хора от службите или пък екипи, изпратени от партийните величия, покровителствали по онова време иманярството, да са отишли след това на същото място в местността Градището и да са търсили неоткрития саркофаг. Допускате ли, че някой след това би могъл да е търсил, намерил, открил това място защото в обществото витаят слухове, включително, че българските служби са продали скелет, намерен на жена, продаден по каналите на запад?
Там, където работи групата на Кръстьо Мутафчиев, където съм бил и аз, такова нещо – няма.
Службите са знаели истинската информацията?
Да, но след като те много по-добре от групата на Мутафчиев са знаели къде е мястото, вече нищо не ме учудва.
Остава отворено, че е възможно след това да са си направили техни проучвания?
Абсолютно. И то сигурно с доста солидна подкрепа – апаратура, техника. Какво се е случило – имаше някаква приказка от местните хора, че няколко човека от службите са си отишли тихомълком, без никакви следи от наранявания и други неща. Там където те са отишли – където ние сме били, вече те са отишли по-към самото място. Ставаше дума, че има един такъв голям център и наоколо пръстеновидно разположени по-малки находки, знаци и така нататък. Един център с втори концентричен кръг. Дали са попаднали на Светая Светих на това, което е заложено там? Само ще добавя, че натискът, който беше упражнен-такъв чудовищен натиск, те просто ако не беше се променило нищо да кажем ако ги нямаше тези промени, аз имам чувството, че трябваше да бягам да живея някъде в чужбина. През март 1982 г. тръгва съдебния процес по аферата с присвояването от „Културно наследство”, по който обвиняем заедно с бившия заместник министър на външните работи и полковник от Първо главно управление на ДС Живко Попов, е и Кръстю Мутафчиев. Попов е осъден на 20 г. затвор, а Мутафчиев – на 15 години. Дори и в строго секретното следствено дело не са довършени опитите да се разбере истината за тази странна информация и още по-странна експедиция. По делото няма следи къде са попаднали малкото предмети, открити от експедицията. Твърди се, че при започването на делото те са били заключени в сейфа на ген. Кацамунски. В мазето на Съдебната палата пък, там, където се съхраняват веществените доказателства, дълго стояли сандъци с предмети, евангелия, дървени кръстове, картини и какво ли още не, иззети като доказателства по делото от „Културно наследство”. Цели 17 години след присъдата и 9 години след изваждането на Живко Попов от затвора, неочаквано единият от участниците в експедицията, Иля Прокопов, по това време директор на Националния исторически музей, е потърсен от американци с официален интерес да се подновят издирванията на Градището. По това време обаче Прокопов ръководи преместването на музея от Съдебната палата в Бояна, всички експонати се опаковат и транспортират, и обстановката не позволява никакви странични занимания. Никога не съм ги виждал, не съм ги чувал, но когато отидох в Националния музей, един ден ми се обадиха и казаха, че искат да се срещнат с мен. Човекът, който ми се обади, говореше с акцент. Не можах да му преценя възрастта. Според мен малко по-голям от мен. А вторият човек си беше американец. Аз казах „Съжалявам”, така беше в Съдебната палата и долу в Гудис има една закусвалня и казах: „Да. За едно кафе време…”
Кога се случи това?
1999-та година. Тези хора ми звънят. Намерили са ми данните, което в общи линии можеше лесно да се случи, и казах „Вижте, тук е лудница. Аз не мога да ви поканя” и на кафе, слизам в Гудис долу. Човека каза: „Вижте. Ние сме неправителствена организация, но имаме подкрепата на солидните институции в САЩ. Искаме да подпишем официален договор с България и преди да отидем на разговори на високо ниво искаме да чуем специалиста.” Тоест това, което вие ми казвате сега ми го казаха и те. „Искаме да направим съвместна експедиция, да я обезпечим технически, да подпишем договор и това, което излезе, да стане достояние на всички.” Не казаха на Америка, на България и така нататък. Каза ми: „Вие сте бил на едното място. Близо до него.”, което е така. Аз бях в Странджа. „Има още едно място в България. Това са много големи депозити.” Думата „депозит” я помня и днес. „…големи депозити, които са с изключително значение. Как смятате? Можем ли да направим договор и да работим?” Аз им казах, че това абсолютно не може да се случи и само си губят времето и че никой не бива да ходи да рови там, защото моето вътрешно, дълбоко убеждение е, че това, което е там, не бива да се вижда на бял свят. Не знам какво е.
Каква е тази организация и кои бяха тези хора?
Не знам. Беше много неподходящ моментът за мен. Освобождавах Съдебната палата. Просто нямах два часа сън на денонощие.
Цял ден изнасяхте музея от там?
Да. Бях луднал просто. Ако беше по-нормално време, може би, но аз им каза: „Вие изобщо имате ли идея къде сте попаднали” и че това не може да се случи.
След ревизията в „Културно наследство” и началото на разследването целият фонд на службата заедно с останалите непродадени зад граница археологически предмети и монети в къщата на ул. „Ангел Кънчев” 4, са описани от Иля Прокопов и предадени в Националния исторически музей. Те са там и до момента, известни са като „Колекция Министерство на външните работи” и няколко от най-ценните от тях и в момента са изложени на витрините на музея, при това в залата със златните съкровища. Какво съдържа колекцията разказва единият от служителите на Националния исторически музей, приели фонда на „Културно наследство”, Гичо Лазов:
Какво се съдържа в този опис, какви предмети ви бяха предадени от фонда на „Културно наследство” и кои са по-интересните и по-ценните от тях, които са сред тези 1376 инвентари номера?
Предметите, за които става въпрос, постъпиха при нас и се водят като колекция от Министерството на външните работи, тъй като те бяха предадени по всички изискуеми документи във връзка с наредбата за отчитане и опазване на движимите паметници на културата. Предмети ни бяха предадени от Иля Прокопов и арх. Юли Фърков, които от страна на Министерството на външните работи ни предоставиха заверено ксерокопие на инвентарния опис на ликвидираната служба „Културно наследство” към Министерството на външните работи. Комисия от Националния исторически музей (НИМ), в която участваха проф. Иван Венедиков, нашият колега нумизмат, сега старши научен сътрудник, д-р Владимир Пенчев и аз в качеството си на участник от отдел „Археология” на НИМ приехме предметите, които се водят в този инвентарен опис, като по инвентарни номера около 114 са археологически материали. Те включват предмети, артефакти от времето на Неолита, българското Средновековие. Между тях могат да се посочат няколко, които са уникални. Там присъстват такива предмети като „Кернос от Спортела”, днешният град Рила, който е квадратен предмет с формата на обърната пресечена пирамида, в четирите ъгъла на който има малки съдчета. Това определя неговата характеристика като култов съд кернос...