Татуирането е изкуство за майстора на магическата игла Людмил Василев
Татуирането е изкуство за майстора на магическата игла Людмил Василев / Иван Стрижлев

Людмил Василев е един от най-известните татуисти в България. Той е единствения професионален татуист със степен "Майстор", признат от Националната занаятчийска камара. Живее и твори във Враца. Вече 15 години негово студио “MAGIC NEEDLE” се радва на популярност, многобройни клиенти и награди от конкурси.


Как започна да татуираш, откъде дойде идеята за това?

Идеята се породи още като ученик, става въпрос горе-долу за 89-90-та година. Тогава гледахме списания, които бяха западните, предимно музикалните издания с татуировки на рок-звезди. Тогава ми стана интересно как се получават тия неща, защото татуировките, които бяха познати тук по онова време, бяха нещо съсвсем различно от това, които виждахме там. И постепенно интересът ми се превърна в хоби.

Набавих си от една френска фирма с много перипетии първото оборудване и започнах да се уча от един майстор, който беше в Благоевград. 95-96 година отворих първото си студио и започнах да си работя професионално, като разбира се, тогава далеч не съм имал опита, който имам сега. Най-вече хобито се превърна в професия с течение на годините.

Още ли ти е хоби? С какво удоволствие го правиш сега?

Правя го със същото удоволствие, с което съм го правил и преди 15 години. Професия е, защото всичко е вече на съвсем друга основа. Сега вече мога да кажа, че доста неща знам в занаята, доста години имам зад гърба си. Работил съм и в чужбина същото нещо, същия занаят, в две студия в Германия.

Смятам обаче, че татуирането е изкуство, в което се влага страст и ако тая страст започне постепенно да угасва или да не ти харесва, както и всяка друга работа, по-добре е да я махнеш и да се занимаваш с нещо друго. Но засега на мен не ми е омръзнало, напротив, всеки един ден ми е интересен, защото няма неща, които да се повтарят. Всеки ден е различен, няма два еднакви дни в тия 15 години, в които съм работил до тук.

Какви са клиентите ти?


Клиентите са абсолютно различни. Всякакви хора има, от всякакви професии и всякаква възраст. Ние татуираме хора, които имат навършено пълнолетие, от 18 години нагоре, а най-възрастните ни клиенти са били от 60, 60 и няколко години.

Сега има тенденция хората да си татуират Путин...


Моята специалност и това, в което се развивам, защото татуирането като всяко друго изкуство си има жанрове, стилове и т.н. Стилът, в който аз предпочитам да работя са черно-белите татуировки и портретите, реалистичните татуировки, по снимка. В тази връзка съм правил страшно много портрети, най-различни. Хората обикновено си правят портрети на близки хора, но съм правил и много известни личности.

Путин, обаче, до него не съм стигал все още, но от българските държавни глави, бивши, съм правил почти всички значими личности за България пък и в световен мащаб.

Кои, кажи някои например?

Като се започне от националните герои от освобождението - Ботев, Левски, Раковски, вече по-новите времена – капитан Списаревски, както го наричат първото българско камикадзе, генерал Георги Вазов и много други.

Сега Льодмата, както го познават всички има нова идея, нещо ново, както в България, така и на Балканите. Той иска да направи изложба „История на татуировката” заедно с Историчския музей във Враца. Откъде се появи тази идея?

Тази идея се зароди още преди, може би година. Гледах подобно нещо направено в Амстердам, Холандия и във Великобритания, в Лондон има. Като там тези музейни експозиции на татуировките са постоянни. Те не са временни или само изложба за определен период от време. И тогава се появи идеята да направим такава експозиция и в България, най-вече поради причината, че в България хората са много слабо запознати въобще с татуировките.

В България няма специализирана преса, сайтовете са много малко в интернет, списания няма, вестници по тази тема, които да касаят татуировките като изкуство. Затова реших, че една такава експозиция би била добре дошла. В нея ще бъдат показани всички аспекти на татуирането през вековете. Като се започне от най-древните, примерно от каменната епоха първите познати татуировки на мумията, която беше намерена в Алпите, татуировките, които са практикували племената в древността траки, келти и т.н.

След това в по-нови времена, в Средновековието и другите времена, в коитосе открива Новия свят. Пътуванията на Джеймс Кук до островите, в които се откриват маорите, Таити и т.н. Всички тези народи са имали определен тип изкуство, свързано с татуировките. Японските татуировки, които силно повлияват вече на съвременното татуиране. Зараждането на електическата машинка, въобще развитието на татуировките през вековете.

Смятам, че ще е интересно за хората, не толкова да ги накара да се татуират или да ги запали по това нещо, просто да познават изкуството. Надявам се да стане факт, разбира се, защото все още нищо не е сигурно, водени са предварителни разговори. Но мисля, че ще стане добре и ако се получи ще бъде нещо дбро за града, защото такав изложба няма правена досега на Балканите и тук в нашия регион.

Татуировката е била знак, и е още знак за много неща, знак за пронадлежност. Най-лошото е да си я правят от това, че е модна тенденция, но това не бива да ви ръководи. Аз съм казвал винаги, че модата се мени всеки сезон, а татуировката остава за цял живот.


Ако вече не сте запленени по татуировките, поне научихте повече за изкуството, което извайва магическата игла.

Вижте повече по темата  в "Снимки".