Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон” във Велико Търново отново завоюва награда от национално състезание. Първата в страната мрежа за образование за устойчиво развитие, осъществявано чрез методите на неформалното образование „Златен орех“, в началото на годината, обяви конкурс с фокус върху опазването на околната среда и ролята на човека „Влез в час с уроците на природата“. Категориите бяха четири – ученици, учители, неправителствени организации и бизнес. Учебната компания BOYAR DREAMS на ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“ участва в категория социално отговорен бизнес. Организаторите изискваха кандидатите да представят най-добрата си практика или иновация (услуга, игра, играчка, книга) в областта на екообразованието или извънучилищното образование, в свободен текст до една страница.
Участниците в конкурса бяха 62-ма от 32 града в България. Учениците на Гимназията по туризъм са на второ място. Журиращите в направлението социално отговорен бизнес са били експерти по устойчив бизнес, неформалните образователни дейности с ученици и младежи, свързани с опазването на природата и насърчаване на отговорно към околната среда мислене и поведение и преподавател от катедра „Икономика на природните ресурси” в УНСС.
Оценяващите са били впечатлени от ентусиазма и професионализма на BOYAR DREAMS, показан в кандидатурата им „Урок в междучасията с „ГОВОРЕЩИ КОШЧЕТА“. Като в игра и с усмивка, говорещите кошчета мотивират всеки да изчисти около себе си и да постави отпадъците на правилното място.
Учебната компания BOYAR DREAMS работи по програмите на Джуниър Ачийвмънт България седма година. Ръководител на учениците е инж. Славка Проданова. „Щастливи сме, защото се конкурирахме с реално действащи организации. Всеки наш продукти показва активното ни отношение към образованието, защото сме убедени, че образованието е пътят за постигане на устойчиво развитие.“, каза Преслава Христова, ученичка от XIд клас, специалност „Търговски представител“ и управител на учебната компания.
Националният конкурс „Влез в час с уроците на природата“ е финалната част на проекта „Платформа за популяризиране и качество на образованието за устойчиво развитие“, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.