23 октомври не е просто денят, в който може да стане ясно името на 47-ия варненски градоначалник. На 23 октомври преди 133 години морската столица за първи път се е сдобила с кмет, показва справка в архивите на Варна.
След Освобождението, Временното руско управление във Варна пристъпва към уреждане на гражданската власт и изграждане на нови български учреждения. Дълго време турските първенци под различни предлози се опитват да задържат общинската власт в свои ръце. Не могат да се изготвят и избирателните списъци. Поради тези причини с приказ на варненския губернатор Баумгартен от 23 октомври 1878г. се назначава временен градски съвет с председател Петър Попов. Преди това Попов заема длъжността младши чиновник за особени поръчения в губернската канцелария. Управлява града само месец - от октомври до ноември 1878 г., с което се превръща в най-кратко управлявалият варненски градоначалник.
Сред 16 кандидати днес избираме кой да е кмет на Варна в следващите 4 години. На стола на варненския кмет вече са седяли 46 мъже и нито една жена.
С какво остава запомнен всеки един от градоначалниците? Първите табели с имената и номерата на улиците са поставени по време на управлението на Жеко Жеков в края на XIX век. Пак тогава, със съдействието на Михаил Колони започва превръщането на тогавашната зеленчукова градина в днешната Морска градина.
През 30-те години на миналия век, по време на кметуването на Янко Мустаков, са асфалтирани първите улици. През 70-те години, когато кмет е инж. Станой Йонев, са построени Дворецът на културата и спорта, Аспаруховият мост, хотел "Черно море", централният площад и първите подлези.
Как изглежда 133-годишната кметска история на морската столица? Чуйте в звуковия файл!