Търсят раннохристиянска църква край Аладжа манастир
Търсят раннохристиянска църква край Аладжа манастир / Sofia Photo Agency

Манастирът в местността “Теке Карач” е най-големият ранносредновековен български манастир, съобщи Александър Минчев, археолог към Регионалния исторически музей. Според резултатите от последния проучвателен сезон, древната сграда е с по-големи размери от царския манастир в Плиска, смятан за най-мащабен. Обектът в “Теке Карач” е от времето на княз Борис и цар Симеон и съществува до началото на XI-ти век, когато е разрушен.

С по-големи размери от предполаганите, въз основа на предишни проучвания, се е оказал и манастирът край местността Джанавара от V-VI век, каза още Минчев. Той разясни, че са открити допълнителни помещения извън оградната стена на изток. Предполага се, че по същия начин ще се развият нещата и край южните очертания, където ще се работи тази година.

През изминалата година интересни разкрития са направени и в крепостта Кастрици край Евксиноград, която е третият основен обект, който проучват специалисти от Региоанлния исторически музей. Открити са няколко средновековни квартала, голяма антична сграда и интересни находки, които са предимно керамични.

Изследването и проучването на трите основни обекта ще продължи и през тази година, увери Александър Минчев. Бюджетът, който ще се използва за целта, ще бъде около 50 000 лева, уточни археологът Валери Йотов. Парите са, както от държавата, така и средства на самия музей и суми от спонсори и различни инициативи.

През 2011-а година се очаква да започнат сондажи покрай Аладжа манастир. Проучването ще бъде направено заради данни за съществуването на раннохристиянска църква на мястото.

Ще продължи работата и по крепостта на нос “Св. Атанас” край Бяла, каза още Валери Йотов. За две години в проучването на мястото са вложени 120 000 лева. За новия изследователски сезон са предвидени около 60 000 лева.