До две години, две години и половина, проблемът с пречиствателните станции по морето трябва да се ликвидира, заяви премиерът Бойко Борисов във Варна по време на откриването на отвеждащ колектор за битови отпадъчни води в КК „Св. Св. Константин и Елена”. Той допълни, че пречиствателните станции са ахилесовата пета на нашето Черноморие.
Министър-председателят каза още, че в България 22 години общините и държавата не са работили по проблема, с което е рискуван морският туризъм. Борисов изказа благодарност на тези, които все пак са вложили някакви пари и са започнали дейност, която в момента довършва правителството. Премиерът посочи, че се работи много активно през последните няколко седмици по проблема с пречиствателните станции и се предвиждат промени в закона, които да накарат местната власт да заработи.
През утрешният ден е предвидена среща на минитър Росен Плевнелиев с други министри и зам.-министри, които да обсъдят сегашното законодателство и да се прецени дали на негова база може да се направят някои промени и да се изисква повече, посочи Борисов. Той допълни, че в противен случай ще се наложи да се направи нещо специално, за да се реши проблемът.
Премиерът каза още, че се налагат законовите промени, защото явно досега действащите кметовете и общинските съвети не са били заинтерисани. Борисов посочи, че бездействието на местната власт може да ликвидира целия туризъм. Той допълни, че почти всяка седмица се открива пречиствателна станция и Европейската комисия е удължила срока по ИСПА с 6 месеца главно за пречиствателни станции. Сумата, за която става въпрос е около половин милиард лева европейски пари, посочи министър-председателят.
Обектът, който откри премиерът, се състои от четири канално-помпени станции и отвеждащи колектори с обща дължина 6570 м. За изграждането му от държавния бюджет целево са осигурени близо 17,5 млн. лв. Пускането в експлоатация на съоръженията осигурява поемането и изпращането за пречистване на отпадъчни води от вилните зони на Варна „Манастирски рид” и „Северна Трака”, в които живеят над 9000 души, и от курортните комплекси „Св. Константин и Елена” и „Слънчев ден”, разполагащи с над 18 хил. легла.
По отношение на развитието на моркста столица Борисов обеща и пълно съдействие на кмета на града по отношение на построяването на спортен комплекс край езерото.
Борисов каза още, че вече има готов проект и за пречиствателна станция на "Златни пясъци" и ще бъдат използвани европесйки средства за осъществяването му.
Относно предупреждението на Световната банка за още по-тежка криза и рискът за България Борисов коментира, че проблемът се създава от тези държави, които не са били дисциплинирани и са харичли повече, отколкото произвеждат. Премиерът каза още, че в периода през 90-те, през който България е стачкувала останалите страни са работили, а сега е време държавата да работи, докато другите си палят градовете и си създават проблеми.
На въпрос по какъв начин може да бъде пощадена България от тази нова вълна на кризата Борисов отговори, че единственият начин е чрез компесаторните махнизми на европейските фондове. Министър-председателят каза, че в момента се работи по тях и има 9 млрд евро, които могат да се усвоят. Те са достатъчни за преминаване през кризата, заяви Борисов. Той допълни, че е красноречив фактът с разрешението на Европейската комисия да се ползват експертите на Световната банка, защото това гарантира усвояване на европейските фондове.
Премиерът каза още, че не очаква спад по отношение на инвестициите, защото ниските данъци в България, фискална дисциплина и евентуалното влизане в сила на пактa за финансова стабилност в България ще се окажат привлекателни за тях.
Премиерът Борисов присъства на Морска гара, където се проведе тържествен ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от „Випуск – 2011” на ВВМУ “Н.Й.Вапцаров”. Офицерски пагони получиха 23 курсанти, от които 2 момичета.
Първенец на випуска е лейтенант Николай Живков Станев от специалност “Корабоводене за ВМС” с общ упех от курса на обучение “Отличен- 5.77”.