Уникална витрина-сейф, изработена за Панагюрско съкровище, показват в Археологическия музей в Пловдив
Уникална витрина-сейф, изработена за Панагюрско съкровище, показват в Археологическия музей в Пловдив / Искра Койчева, Дарик Пловдив
витрина сейф
95412
витрина сейф
  • витрина сейф
Уникална витрина сейф е експонирана в Археологическия музей в Пловдив. Витрината е изработена специално за Панагюрското златно съкровище. То е било изложено в нея до 1974 година, когато със заповед на Людмила Живкова е преместено в София, където е и до днес.
 
По повод 135 година от основаването на Археологическия музей в Пловдив, във витрината е изложено златно монетно съкровище, намерено в Карлово през 1974 г.

Уникална витрина-сейф, изработена за Панагюрско съкровище, показват в Археологическия музей в Пловдив
Искра Койчева, Дарик Пловдив

"Самата витрина вече е експонат и се очаква да се превърне в една от атракциите на музея. Реставрацията й отнема година и половина, като по време на работата всички са били удивени от майсторството, с което е била изработена", разказа директорът на музея Костадин Кисьов.
 
"Уникалното на витрината е, че експозиционната част се повдига, за да бъде показана на посетителите посредством ръчен механизъм, който на практика никога няма да се развали", подчерта още шефът на музея.
 
Витрината е разположена в една от залите на музея. Тя ще бъде използвана и за образователни програми за деца. За улеснение на работата на екскурзоводите, във витрината сейф е вграден мотор, който подвига експозицията, изложена в нея, за около 3 минути.
 
На събитието присъства зам.-министърът на културата Амелия Гешева, която пожела успешен следващ сезон на пловдивските археолози, с нови открития на Небет тепе и Източната порта.
 
На изложбата на златното карловско монетно съкровище присъстваха кметът Иван Тотев, градоначалникът на Карлово Емил Кабаиванов, официални лица и гости. Директорът на пловдивския археологически музей Костадин Кисьов беше удостоен с почетния знак на Пловдив.

Уникална витрина-сейф, изработена за Панагюрско съкровище, показват в Археологическия музей в Пловдив
Искра Койчева, Дарик Пловдив

В Пловдив откритията със сигурност ще продължат, тъй като програмата на Общината по отношение на археологическите разкопки продължава, заяви кметът Иван Тотев. Предвижда се след окончателното премахване на павилионите до Централна поща, археологът Мая Мартинова да завърши проучванията на последната част от Одеона.