Всички забравят къде е границата между държавата и изповеданието! Какво коментират медиите – претенциите на турската държава или тези на българо-мохамеданското вероизповедание? Това заяви в интервю за Дарик радио главният юрист на Главното мюфтийство в България Асан Имамов попитан как ще коментира становището на министъра на културата Петър Стоянович, който бе категоричен, че въпросът с вакъфските имоти е уреден като проблем между Царство България и Османската империя от 1909 г., с което нещата са приключени.
„Не знам какво точно е казал турският вицепремиер Бекир Боздаг, но вакъфските имотите се претендират от религиозния институт и мюсюлманската общност в България, по силата на Закона за вероизповеданията, където е предвидена такава възможност”, уточни Имамов.
По неговите думи Боздаг е говорил само за стопанисване на имотите, а не за тяхното връщане. Той е изразил единствено готовността на Турция да осигури финансиране за тяхната реставрация.
В края на миналата година районното мюфтийство е завело дела за възстановяване собствеността върху 5 имота в Пловдив. Очаква се делата да бъдат насрочени за разглеждане в най-близко време.