През месец март ще започне подаването на документи за финансиране на ин витро процедури от специално създадения държавен фонд към Министерство на здравеопазването. Това каза в Плевен депутатът от НДСВ д-р Антония Първанова. Преди това предстои да бъде обявен конкурс за избор на директор на фонда, срокът за което е едномесечен.
20-те млн. лева, с които разполага фонда ще стигнат за около 4000 опита ин витро, като всяка одобрена жена ще има възможност с едно заявление да ползва до три опита.
От безплатни ин витро процедури ще могат да се възползват не само семейни двойки, но и всички жени, които желаят да станат майки, стига да отговарят на критериите, подчерта д-р Първанова. Самите критерии ще бъдат ясно поставени и достъпни за хората.
“ В постановлението ще бъдат разписани подробно всички мъжки и женски фактори, при наличието на които, е показано като медицински критерии да се извършва ин витро и двойките съответно да бъдат определяни за заплащане. Това ще бъде обявено и процедурата е прозрачна”
17 са лицензираните клиники в страната, които в момента извършват ин витро оплождане. На всички тях се в момента се извършват цялостни проверки от Агенцията по трансплантации по отношение на издадените им лицензи, както и за ивършваните от тях процедури, допълни депутатът от НДСВ. Д-р Първанова коментира, че у нас лекарствата, които жените приемат по време на процедурата в момента, са доста по-скъпи от много съседни страни.
“Например в Гърция лекарствата са около 250 евро, а ние тук имаме двойно повече около 1000 лева. Затова искахме много по-голяма яснота и централизирана поръчка. Като по централизирана поръчка и при включване на тези лекарства в позитивния списък, знаете, че този списък се изготвя въз основа на референтна цена – най-ниската в ЕС. Съответно цената на тези лекарства за ин витро-то трябва да бъде колкото или по-ниска от цената им там, където е най-ниска в Европа. Румъния е страната с най-ниски цени в съответния случай”
Д-р Антония Първанова сподели, че има голям интерес от страна на бизнеса за извършване на дарения към фонда. Това според нея се дължи на доверието в начина, по който ще бъдат разходвани и контролирани средствата.
Тя подчерта, че нито лев от 20-те милиона лева няма да бъдат използвани за друго, освен конкретните процедури. Хората, които работят в администрацията на фонда, няма да получават възнагражденията си от тези пари. А държавните болници, които имат желание да развиват дейностите по изкуствено оплождане, могат да го направят, но със собствени средства.