Предприемат мерки срещу тигровия комар, пренасящ опасни заболявания
Предприемат мерки срещу тигровия комар, пренасящ опасни заболявания / Дарик Габрово, архив

За пръв път в страната е доказано наличието на азиатския тигров комар Аедес , който е преносител на вирусите на треските Денга и Чикунгуня, информират от Регионалната здравна инспекция в Габрово.

Доказаните тигрови комари са установени в кв. „Буджака",  Созопол,  а видът на комарите е определен в отдел „Паразитология и тропическа медицина" към ИЦЗПБ и потвърден в Института по Паразитология в Университета в Цюрих.

Комарите от този вид могат да бъдат пренесени чрез въздушни течения, предмети и вещи. Добра среда за развитието им са съхранявани на открито стари автомобилни гуми, в които се задържа вода.

Във връзка с това  РЗИ Габрово препоръчва 2-3 пръскания с препарати през пролетно-летния сезон, с цел намаляване броя на ларвите и прекъсване цикъла на възпроизводство на летящите насекоми. През летния период ще се проведе дезинсекция срещу имагиапните форми на комарите.Дезинсекционни мероприятия задължително ще се осъществят на местата, където най-често се среща този вид комари: в контейнерни терминали, складове с употребявани автомобилни гуми (основно внос от чужбина), складове и центрове за търговия с вносен посадъчен материал и декоративни цветя, граничните коитролно-пропускателни пунктове.

Друга мярка, която се предприема е да се насочи вниманието на медицинските специалисти за снемане на епидемиологична анамнеза при симптоми на вирусен менингит/менингоенцефалит, запознаване с етиологията, клиничното протичане и лечението на треските Денга и Чикунгуня.

Денгата е остра инфекциозна болест, която се предизвиква от Dengue virus и протича с токсо-инфекциозен синдром с двукратно повишаване на температурата, болки в ставите и мускулите, екзантем и нерядко с хеморагичен синдром. Входна врата на инфекцията е кожата - при ухапване от заразен комар попадналият в организма вирус се размножава в ретикуло-хистиоцитарна система (РХС) в продължение на 5-15 дни. Заболяването продължава 6-10-дни, а оздравителният период - 4 седмици и повече. Прогнозата е благоприятна, но леталитетът при хеморагичните форми достига до 15-50%.

Чикунгуня се причинява от  вирус семейство Togaviridae, който се предава чрез ухапване от тигров комар.Инкубационният период е в рамките на 4 до 8 дена след ухапване. В някои случаи може да продължи и до 12 дни. Клиничните признаци се проявяват с внезапна треска (температура до 40°C), често съпроводена с болки в ставите в резултат на възникналия артрит, болки в мускулите, главоболие и угнетеност. Болките в ставите са много силни и обикновено преминават за няколко дена до седмица. В повечето случаи пациентите оздравяват напълно, но е възможно ставните болки да продължат няколко месеца до година. Регистрирани са и случаи на очни, неврологични и сърдечни усложнения. Възможни са и усложнения на храносмилателната система. Сериозни усложнения възникват рядко, а смъртните случаи са редки.