На 22 декември на заседание на Общинския съвет в Габрово ще бъде разгледан годишният размер на такса битови отпадъци за 2012 г. На въпроси, свързани с предложението за промяна на таксата, отговаря инж. Климент Кунев, зам.-кмет по инвестиционна политика и общинска собственост.
Оказва се, че ще има промяна на такса „битови отпадъци” за следващата година. Това вече се случи в Севлиево. Какви са предложенията за промените в Габрово и защо се налагат?
Най-кратко казано - защото законът го изисква. Никой не желае обикновените данъкоплатци, каквито всъщност сме всички, да имат макар и минимално повишение на задълженията. Но от началото на 2011 г., с промени в Закона за местни данъци и такси и Закона за управление на отпадъците, общините бяха задължени да отчисляват част от събраните чрез такса „битови отпадъци" средства в банкова сметка на съответната регионална инспекция по околната среда и водите, на чиято територия се намират общинските депа. В случая, ние сме задължени да отделяме средствата в РИОСВ-Велико Търново. Все пак е хубаво, че тези пари са си за габровци и ще можем да ги използваме при изграждането на новото депо, чиято стойност ще е почти 35 млн. лв. Вече разполагаме с комплексно разрешително, в началото на следващата година ще имаме и разрешение за строеж и най-късно до 2015 г. трябва да имаме ново депо за битови отпадъци.
Отчисленията се определят конкретно от Закона за управление на отпадъците и са предназначени за изграждане на нови съоръжения за третиране на битови отпадъци и за извършване на дейностите по закриване и след експлоатационни грижи на площадките на депата. Стойностите на тези отчисления са в пряка зависимост от количествата генерирани отпадъци на територията на съответната община в годишен план. На практика, парите, които сега всички габровци плащаме, ще имаме право да използваме за осигуряване на нашето съфинансиране в изграждането на бъдещото депо. Чрез инсталации за сепариране и компостиране количествата отпадъци за депониране значително ще намалеят, след което и таксите, свързани с тази услуга ще се понижат.
Към момента жителите на габровска община генерират годишно около 35 000 тона битови отпадъци, за които през 2011 г. по сметка на РИОСВ-Велико Търново бяха преведени 426 000 лв. В Закона е предвидено увеличение на размера на отчисленията на тон битов отпадък за всяка следваща година. Нашата цел е да намалим тази тежест, намалявайки количеството на депонирания отпадък. Това реално ще се случи, тъй като само предвидената за изграждане компостираща инсталация, ще може да поеме до 10 000 тона битови отпадъци на година.
През 2012 г. се налага да внесем с почти 240 000 лв. повече спрямо 2011 г. Най-просто казано това води до необходимост от увеличаване на размера на такса „битови отпадъци". По наша информация, голяма част от общините в страната са в същата ситуация. В някои от тях повишението е драстично - до два пъти спрямо 2011 г.
С колко точно ще се увеличи таксата?
За различните населени места в общината увеличението е различно, защото градът и селата генерират различни количества битови отпадъци. Ето как изглеждат предлаганите промени в цифри - за град Габрово промилът от 2,8‰ през 2011 г. да стане 3,13‰ през 2012 г. за всички данъчно задължени лица. Ако трябва да дадем пример, средната данъчна оценка на жилищата в Габрово е 25 000 лв., което означава, че собственикът на такова жилище е платил през 2011 г. 70 лв. такса „битови отпадъци", а през 2012 г. ще трябва да плати 78,25 лв.
Увеличението ще засегне и жителите на габровските села, пропорционално на масата на данъчните оценки на имотите по места и количествата отпадъци, които се извозват от тях.
Конкретните промени на промилите по населени места варират, като повишението е от 0,1 до 0,6 промила. Реалната стойност не надвишава няколко лева годишно, тъй като селските имоти имат ниска данъчна оценка.
Може ли Община Габрово да избегне това увеличение?
За съжаление - не, заради обстоятелствата, които вече изясних. Всъщност тези пари ще използваме, за да изградим и експлоатираме едно съвременно депо за твърди битови отпадъци, което е дългосрочна инвестиция в бъдещето на един модерен, екологичен и чист град, какъвто искаме да остане и занапред Габрово.