Сдружение "Свети Мина", съвместно с фондация "Карин дом" Варна, започва работа по проект за ранна подкрепа на семейства с деца с увреждания. Рехабилитатор, специален педагог и логопед ще консултират семейства с деца от 0 до 4 години, имащи проблеми в развитието. При необходимост ще се привличат и педиатър, детски психолог, специални терапевти. Целта е да се предотвратява изоставянето на деца в институции
Проектът ще продължи 11 месеца, финансира се от фондация "Лале", в него участват общо 10 неправителствени организации /НПО/ от страната. Методът в него е заимстван от социалната политика на Канада и същността му е подкрепящите услуги да се предоставят от мобилен мултидисциплинарен екип в дома на семейството. Консултантите ще обучават близките в полагането на нужните грижи за детето и развитието му. Екипът ще отразява в дневник всички социално-битови и личностни проблеми в семейството, ще помага за намиране на решения на тези проблеми чрез местните и държавни институции, НПО, бизнес организации. В работата на екипа ще участват и доброволци - предимно родители на деца с увреждания с опит в характерните житейски ситуации.
Проектът цели да помогне на родителите да преодолеят психологическите си и стереотипни бариери и да стимулира активно родителско поведение в търсене на работа, възможности за квалификация, обучение. Информационни материали - плакати и диплянки, за връзка с мобилния екип ще има на разположение в добричката многопрофилна болница, двата ДКЦ, в общински и държавни служби, информират още от "Свети Мина".
Добричкото сдружение продължава работата си по промяна на Закона за закрила на детето. Заедно с други НПО те настояват концепцията на новия текст да постави семейството в центъра на държавната политика, като гарантира условия и услуги за стимулиране на отговорно родителство, отговорна репродуктивност и преустановяване на пилеенето на финансов ресурс за социални помощи.
В четвъртък, 7 юли, в Министерството на труда и социалната политика е поредното заседание на работната група по проектозакона.