Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във връзка с проекта за изграждане на луксозен хотел „Тръмп Интернешънъл“ на стойност 500 млн. долара в Сърбия, който се планира да бъде построен на мястото на бившата сграда на Генералния щаб в центъра на Белград, съобщава „Ню Йорк Таймс“.
Ключовият документ, на който сръбското правителство се позовава, за да позволи изпълнението на проекта, е бил фалшифициран, съобщиха официални лица.
Джаред Къшнър, зетят на президента Тръмп, заедно със своите бизнес партньори, планира да построи комплекса, първият по рода си в Европа, на мястото на изоставената сграда.
Директорът на Сръбската агенция за защита на паметниците на културата призна пред прокуратурата, че е фалшифицирал държавен документ, който позволява разрушаването на Генералния щаб, за да може там да бъде построен хотелът на Тръмп.
Проектът получи предварително одобрение от сръбското правителство миналата година, още преди официално да бъде отнет статутът на културен обект на ГЩ, който беше бомбардиран по време на въздушната операция на НАТО през 1999 г.
Длъжностни лица твърдят, че директорът на агенцията, Горан Васич, е фалшифицирал експертно становище, за да оправдае решението на правителството да лиши ГЩ от статут на културно наследство. „Васич е фалшифицирал предложението за решение за отнемане на статута на културна ценност“, обявиха от прокуратурата.
Васич е обвинен в злоупотреба с власт и фалшифициране на официални документи, потвърдиха официални лица от Белград.
Affinity Partners, собственост на Къшнър, заяви, че не е имала никаква роля при прегледа на културния статут на обекта. Работата по него все още не е започнала и съдбата на проекта вече е несигурна според компанията.
Зетят на Тръмп иска и Саудитска Арабия да се сдобри с Израел
„Днес научихме от медийни съобщения, че бивш служител на сръбското правителство, без никаква връзка с нашата компания, е фалшифицирал документи, свързани със статута на защитени културни ценности в проекта „Белградски площад“, се казва в изявлението. „Ще разгледаме ситуацията и ще обсъдим следващите стъпки,“ се посочва още в съобщение на компанията.
В Сърбия новината, че историческият комплекс ще бъде разрушен, за да се построи луксозен хотел в полза на американския президент, предизвика възмущение.
Лидерите на опозицията в Скупщината посочват признанието за фалшифициране на документа като доказателство, че компаниите на семействата Тръмп и Къшнър са получили специално отношение. „Всичко това беше направено, за да се освободи място за Тръмп“, каза депутатът Драган Йонич, който е един от организаторите на протеста срещу проекта. Планира се земята на това място да бъде отдадена под наем на Къшнър и неговите партньори за 99 години, съгласно условията на предварителното споразумение. Това би бил първият съвместен проект на семействата Къшнър и Тръмп.
„Сърбия е една от най-бързо развиващите се страни в Европа и за нас е изключителна чест да присъстваме там“, каза Ерик Тръмп, синът на президента Тръмп, в интервю през януари, добавяйки, че „ще бъде забавно да съберем семейството“. В Белград се проведоха няколко протеста срещу разрушаването на комплекса. Последният беше през март - на 26-ата годишнина от въздушната операция на НАТО през 1996 г. срещу режима на сръбския диктатор Слободан Милошевич.
Протестите на мястото на проекта са част от по-широко студентско движение срещу президента на Сърбия Александър Вучич и неговото правителство. Те започнаха през ноември, след като падна козирката на жп гарата в Нови Сад - инцидент, който отне живота на 16 души.
Доналд Тръмп-младши, най-големият син на президента Тръмп, посети Сърбия два пъти през последните няколко месеца, за да изрази подкрепата си за президента Александър Вучич, чиято администрация бързо одобри проекта за семеен хотел на Тръмп и Къшнър. Тези посещения помогнаха на Вучич да укрепи позицията си на фона на протести, призоваващи за оставката му.
Проектът в Сърбия е една от няколкото скорошни сделки на семейство Тръмп, в които участват чуждестранни правителства. Други включват инвестиция от 2 милиарда долара от Обединените арабски емирства в крипто компанията на семейство Тръмп, както и проекти за луксозни недвижими имоти в Катар и Оман.
Адвокати по етика, включително бивши правни съветници на Белия дом от републиканската и демократическата администрация, заявиха, че участието на чуждестранни правителства в подобни дела създава впечатление за корупция или поне за привилегировано отношение към семейството на президента.
„Това създава впечатлението, ако не и реалността, че американската външна политика може да бъде повлияна от бизнес интересите на президента и неговото семейство“, каза Ричард Пейнтнър, бивш главен съветник по етика в Белия дом при президента Джордж Уокър Буш. „Изключително опасно е да имаш президент с бизнес интереси по целия свят“, каза още той.