Във Ватикана се проведе тържествената церемония по интронизацията на папа Лъв Четиринадесети. По време на тържественото богослужение по случай интронизацията си Папа Лъв XIV заяви, че ще остане верен на църковното учение, като същевременно насърчи Църквата да се изправи пред предизвикателствата на съвременния свят, предаде Ройтерс. 

папата
БТА

Пред събралите се хиляди на площад "Свети Петър" той подчерта, че макар Църквата с нейните 1,4 милиарда вярващи да трябва да остане вярна на традициите си, това не бива да я превръща в затворена и изолирана институция. Според него бъдещето ѝ не трябва да включва религиозна пропаганда или борби за власт.

Д
БГНЕС

Кой е Робърт Франсис Превост - папа Лъв XIV (Биография) 

Следвайки линията на своя предшественик папа Франциск, Лъв XIV остро разкритикува глобалната икономика, обвинявайки я в това, че "експлоатира природните ресурси и изключва най-бедните от обществото".

Той също така изрази загриженост относно прекомерната централизация на власт в папската институция и обеща да ръководи Църквата "без да се поддава на изкушението да управлява като автократ".

Папа Лъв Четиринадесети премина за първи път с папамобила през площад "Свети Петър", преди интронизацията си, предаде Асошиейтед прес.

Той премина през площада, махайки към тълпата от папамобила, докато хората скандираха "Да живее папата!".

Церемонията започна около 10:00 часа местно време (11:00 ч. българско време), отбелязва Франс прес.

На събитието ще присъства и президентката на Перу Дина Болуарте. В миналото папа Лъв Четиринадесети, който е родом от САЩ, е служел като мисионер в Перу и има и перуанско гражданство.

Очаква се в кулоарите на интронизацията да бъдат проведени срещи между лидерите, пристигнали във Ватикана за церемонията.

Папа Лъв ХІV - първият представител на Северна Америка на този висш духовен пост - отслужи в Сикстинската капела във Ватикана първата си литургия като глава на Римокатолическата църква на 9 май.

Лидерите, които се очакват, са президентите на Израел, Перу и Нигерия, министър-председателите на Италия, Канада и Австралия, германският канцлер Фридрих Мерц и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Ще присъства и украинският президент Зеленски.

Ще присъстват и много европейски монарси, включително испанският крал Фелипе и кралица Летисия.

България е представена на събитието от делегация начело с премиера Росен Желязков.

След края на тържествената литургия папата ще поздрави ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието.