Международната космическа станция
Международната космическа станция / БГНЕС, архив
Учени откриха по повърхността на руския сегмент на Международната космическа станция (МКС) живи бактерии, дошли от космоса, предаде ТАСС.

Въпросните бактерии се изследват на Земята и изглежда не представляват опасност, заяви руският космонавт Антон Шкаплеров.

Роскосмос допуска: може да има следи от извънземен живот по повърхността на МКС

По думите му, при излизанията си в открития космос в рамките на руската програма, космонавти вземат с памучни тампони намазки от външната повърхност на станцията. След това пробите се доставят на Земята.

"Сега се изясни, че отнякъде върху тампоните са се появили бактерии, каквито първоначално нямаше върху модула на МКС“, каза Шкаплеров. „Следователно те са дошли отнякъде в космоса и са се заселили по външната страна на обшивката. В момента се изследват и изглежда, че не носят никаква опасност".

Учени идентифицираха нов източник за съществуване на извънземен живот

Шкаплеров оповести също, че редица земни бактерии са оцелели по външната повърхност на станцията, независимо че три години са били в условия на космически вакуум и температурни промени между минус 150 градуса и плюс 150 градуса Целзий.

Забележителен напредък в търсенето на извънземен живот виждат от НАСА

Бактериите били донесени случайно от Земята с различни материали, доставени на борда на станцията, за да бъдат изследвани в открития космос.

Шкаплеров ще оглави новия екипаж на станцията, който ще бъде изстрелян към МКС на 17 декември. 

За още любопитни новини харесайте страницата ни във Facebook тук
БТА